9 кръга преди втората фаза на Efbet лига, Спартак е на дъното с 12 точки. Другата лоша новина за „соколите“ е, че до края на първата фаза на първенството ще имат само един директен двубой срещу пряк съперник в битката за оцеляване. Спартак Варна сам се вкара в това положение, от което сам трябва да излезе. Да, лошото наследство от есента тежи. Само 8 точки от цели 18 мача.  Варненци сигурно се чувстват ощетени в някои от двубоите, но и да се гледа назад, вече е минало. А и трябва да се признае, че с малко изключения, през есента отборът игра посредствен футбол, особено в началото. Този мизерен точков актив си има и своята обективна предистория. Но тя е плод на растежа. След своето възраждане и цели 13 години извън големия футбол, клубът е сравнително млад. Влезе в елита твърде рано. Изпревари събитията и сега нещата се правят в движение.
Клубното ръководство се довери на Васил Петров и това бе най-логичното нещо, което трябваше да се случи. Все пак той влезе в историята на Спартак, след като за отрицателно време вкара „соколите“ от Трета в Първа лига. Никой не очакваше това, дори и най-големите оптимисти. Павлин Николов и Асен Миланов дадоха шанс на специалиста да продължи делото, но той не беше готов. Не беше достатъчно узрял. Отборът явно не беше добре селектиран за това голямо предизвикателство – efbet Лига. Първа лига е друга орбита. Загуби се време, загубиха се мачове, дълго чакане на картотекиране на състезатели, смени се треньорът, освобождаваха се играчи, взимаха се нови и всичко започна отначало, за да се стигне до кардиналната промяна с назначаването на Димитър Димитров – Херо. С лошо наследство откъм точков актив, за 2 месеца се наложи той изцяло да прекрои отбора, като привлече 12 нови. За справка – в последния мач с Ботев Враца в стартовите 11 фигурираха само трима от стария тим: Виктор Митев, Ивайло Климентов и Родни Антуи.  



В първите 3 срещи, под ръководството на Херо, Спартак взе 4 точки. Направи силен мач срещу шампиона Лудогорец, но както можеше да загуби с повече, можеше да стигне и до хикс. Надигра тотално Хебър, но се прибра само с точка и извоюва трудни 3 срещу Ботев Враца. За изцяло нов отбор, представянето в тези срещи беше добро. Създаваха се голови положения и във всеки един от двубоите бяха нацелени гредите. Остават още 9 кръга до втората фаза. В тях домакинствата са срещу Локомотив Сф, Берое, Септември, ЦСКА 1948, а гостуванията на Арда, ЦСКА, Ботев Пд, Локо Пд и Черно море. 

Кои са плюсовете и кои минусите за "соколите" в битката за оцеляване, без да се съобразяват с програмата на другите, които са замесени в нея?!

Плюсовете:

- Сериозен гръб - публиката

- Доказан треньор - Херо

- Нелош старт: 4 точки от 3 мача срещу 8 от 18 през есента

- Във втората фаза ще има нов шанс да срещне преките конкуренти в преки мачове

- База, която осигурява пълноценен тренировъчен процес

Минусите:

- Лошо наследство от 8 точки през есента

- Изцяло нов отбор и малко време за сработване

- Слаби показатели в директните двубои с преките конкуренти

- Тежки гостувания на 4 (5) отбора от първата шестица

- Липса на доказани и опитни играчи, рожби на клуба

Ще бъде трудно, но не и невъзможно. Едно от важните условия за постигането на целта е "соколите"  да разчитат единствено на себе си, да гледат в собствения си двор, да не обръщат кой знае какво внимание на резултатите на конкурентите и да забравят за всякакви надежди, че някой друг ще им помогне.

Много са чужденците, но такъв е изборът на Херо. Не погледна към школата, защото не сега е моментът. Заложи на опита и на своя нюх за точните свободни агенти, които в движение да извадят отбора от дъното. Ако не успее, ще отнесе критики със сигурност, въпреки скромния точков актив, с който тръгва в тази битка. Но, ако успее, това ще е една от най-тежките мисии в кариерата му и ще положи основи за един по-силен тим, който да е фактор в първенството през следващия сезон. Още повече, че през лятото ще успее да надгради с играчи на пазара, които вероятно ще бъдат негов първи избор.

Големият коз на отбора и на треньора е публиката. При назначаването си  Херо неслучайно каза, че тя е била катализатор за неговото решение. 

"До последен дъх" е лозунгът на "соколите", който те посреща на стадион "Спартак". Нека българите в отбора преведат точно тези думи на чужденците, за да могат и те докрай да осъзнаят смисъла им и отговорността, която трябва да поемат до последната минута на терена в посока преследваната цел. Това може да даде тласък за постигането й.