
Няма конкретна правна норма, която да каже при конкуренция между молещи държави за екстрадиция, коя е с предимство, обясни адвокат Марин Марковски пред bTV. Той коментира случая с Евелин Банев - Брендо, който според зам.-градския прокурор на София Иво Илиев е своеобразен правен прецедент, защото той е лице, което търсят три държави - България, Румъния и Италия.
Логиката е като български гражданин задържаният да бъде върнат у нас. Има обаче колизия с италианската присъда, защото тя е най-тежка. До около 20 септември ще има яснота кога ще бъде екстрадиран Брендо, каза Марковски.
Българската прокуратура съобразно изискванията на закона и международното право, след като е направена червена бюлетина на Интерпол, която е абсолютно задължителна за изпълнение, са изпратили документите веднага, когато се е разбрало, че е арестуван Евелин Банев. Така, че ние може би сме първи, поясни адвокат Марковски. Според него, ако се спазва правният принцип пръв по време - пръв по право, нормално е да го изпратят в България. Тази норма обаче няма задължителен характер, припомни адвокатът.
Искаме си Брендо от Украйна
Когато нещо не е уредено в закона, тогава се търси общият дух на закона. В конкретния случай въпросът остава открит, той има тежки присъди, ако е жив и здрав да ги излежи, ще излезе от затвора на около 90 години, каза още Марин Марковски.
Консулската ни служба в Украйна ще трябва да му осигури помощ. Консулът трябва да се срещне с него, да му осигури защитник, посочи адвокатът.
Влязлата в сила присъда на една държава не може да бъде отменена, категоричен беше Марковски. „Един съдебен акт, независимо на коя държава е, е нещо много сериозно и трябва да бъде изпълнен, защото иначе се подриват основите на правосъдието“, смята адвокатът. Според него Брендо няма да получи допълнително наказание, защото преди години се е укрил и не е изтърпял присъдите си.
Задържаха Евелин Банев-Брендо в Украйна
„Нашето наказателно право няма допълнителна присъда за това, че не е отишъл да търпи вече издадена присъда. Може би законодателят е преценил, че дори и най-опасната птица има право да счупи клетката и да излезе“, коментира още Марин Марковски.
Адвокатът Людмил Рангелов от своя страна обясни: „Такива случаи се уреждат от Европейската конвенция за екстрадиция, която е ратифицирана както от България, така и от Украйна. Обсъждат се няколко варианта, но не се споменава и още един - той да остане известно време в Украйна, ако наистина живее там с неистински документ. Ако действително участва в производство и продажбата на високорисков наркотик, какъвто е марихуаната, Украйна може да допусне екстрадиция за някоя от тези три държави, но да отложи нейното изпълнение”.
Украйна трябва да отговори на искането за екстрадиция, но първо може да поиска да приключи отношенията с него, каза още той пред Нова телевизия.
„Условията за избор на една от трите страни са посочени обтегаемо в конвенцията. На първо място е размерът на наказанието, зависи от гражданството, както и от това коя държава е депозирала желанието за екстрадиция. Има записани и „други обстоятелства”, посочи Людмил Рангелов.
По думите му Украйна решава кое от исканията за екстрадиция да уважи, като най-голяма тежест се отдава на размера на присъдата. „Най-вероятно той ще изтърпи най-голямото наказание, независимо дали ще бъде предоставен на България да излежи тук наказанието”, коментира Рангелов.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук