Безплатна и нужна е ваксината против грип за хората на и над 65-годишна възраст. Върху това поставиха акцент представители на ключови институции в сектора на здравеопазването на конференцията „Нека намалим риска, да се ваксинираме!”.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев изтъкна различни причини, за да си поставим противогрипна ваксина, като тази, че едно лечение от грип може да струва над 100 лв. А д-р Кремена Пармакова заяви, че Министерството на здравеопазването ще поиска от фирмите да увеличат доставките на противогрипни ваксини, поради повишилото се търсене. Тя уточни, че по данни на Агенцията по лекарствата в аптечната мрежа са осигурени 125 000 противогрипни ваксини. Експертите се обединиха около мнението, че всички трябва да се ваксинират, без значение от възрастта.
Според управителя на Българското сдружение по иновативна медицина Валери Цеков между 10 и 20% от нашето общество предстои да се разболее от грип.
“Да се надяваме, че при повечето от тях грипът ще протече, както обикновено - три-четири дни с температура, малко болки в гърлото, течащ нос, кашлица и за около седмица човек се възстановява и отново е работоспособен. Но в някои случаи това не е така. В някои случаи заболяването протича тежко, в някои случаи то може да стигне до влизане в болница с по-тежки усложнения, като най-тежкото, разбира се, е пневмонията”, обясни Валери Цеков.
Снимка: Валери Цеков / БТА
Може да се живее с грип, но не е приятно, а след 65-годишна възраст е и опасно, категоричен беше главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. И обясни защо:
“Да, ще мине за 5-6 дни, само че за тези 5-6 дни и другите членове на семейството ще се изредят и те по 5-6 дни и си става един месец твърде неприятен и като преживявания, и като прекъсване на учене и на работа. Да не говорим за икономически средства, защото, хайде, идете и си вземете един пълен комплект от неща противоболкови, против кашлица, против не знам какво... Под 100 лв. трудно ще стане работата”.
Снимка: Доц Ангел Кунчев / БТА
До момента няма доказани случаи на грипни вируси, но в България обикновено първите се появяват през ноември, а пикът е през януари, каза проф. Нели Корсун, която е завеждащ лабораторията "Грип и остри респираторни заболявания"
“Октомври е най-подходящият месец за прилагане на грипна ваксина, защото са необходими 2-3 седмици, докато организмът изработи напрегнат имунитет срещу тази инфекция”, каза проф. Корсун.
А началникът на отдел „Надзор на заразни болести“ към Министерството на здравеопазването д-р Кремена Пармакова обобщи, че дори да не сме ваксинирани, трябва да бъдем отговорни:
“Ние не знаем какъв ще бъде грипният сезон. Ние го очакваме, въпреки че не го желаем. Но със сигурност той ще бъде такъв, какъвто си позволим да бъде, защото знаете, че грипът е едно заболяване, което се предава по въздушно-капков път”.
Снимка: Нели Корсун / БТА
Д-р Пармакова уточни, че доказани мерки, за да предпазим хората около нас, са спазването на дистанция, ограничаване на контакта с тях, носенето на маска, миенето на ръце и дезинфекцията.
Чуйте прикачения звуков файл.