На 14 март от 19.00ч. Симфониета Враца  ще отбележи две значими годишнини -  200г. от рождението на австрийския музикален гений Антон Брукнер и 140г. от създаването на най-успешната му Симфония №7, с която постига заслужено признание в творческата си зрялост.

 Концертът е наречен „СВРЪХЕСТЕСТВЕНИЯТ…“ в чест на Антон Брукнер. Диригент ще бъде Иван Илиев.

Бележитият австрийски композитор, пианист, органист-виртуоз и виден му­зикален педагог Антон Брукнер е роден на 4.09.1824 г. в село Ансфелден, близо до Линц, Австрия. Той е първото от единадесетте деца в семейството на скромен селски учител: През свободното си време бащата се занимава с музика и заедно с обичта си към музиката предава на големия си син и първите уроци по пиано и цигулка. Същевременно Антон се упражнява сам на орган, който остава за цял живот негов любим музикален инструмент. По-късно Брукнер става известен органист-виртуоз, но никога не взема уроци по орган от школуван преподавател.

Разговарям с диригент Иван Илиев за композитора и за творбата, която той ще дирижира само след  ден на врачанска сцена.

За него музиката на Брукнер е предизвикателство, защото „ние живеем във времето на Брукнер, неговата музика е същевременно молитва и апотеоз към Бог и заедно с това прозира наивността на ревностния католик Антон Брукнер.

"Седма симфония е малко свирена в България, може би защото е трудна за изпълнение", коментира диригент Илиев. "Но още в първия ден на репетицията с оркестъра  успяхме да сложим  добро начало. Казах на моите колеги, че тук всеки фалш и предизвикана емоция само ще навредят. Но в лицето на Симфониета Враца имам добри професионалисти и вярвам, че ще съумеем да подготвим симфонията за нашите зрители".

Чуйте повече от диригент Илиев за Брукнер, неговия живот и предизвикателството да се свири на живо пред публика тази творба. / в прикачения звуков файл/

От втория звуков файл ще научите, че е важно да имате на разположение добър състав с определена емоционална нагласа, според думите на диригент Илиев.

За влиянието на Брукнер върху Малер, за немско-австрийското звучене при концертите на творбите на Брукнер в неговата родна страна и интерпретацията на Врачанския оркестър  също става дума в интервюто с диригент Илиев. 

/Втори звуков файл/

Музикалното събитие започва на 14 март от 19 ч. в Градската концертна зала.

Диригент Ив.Илиев: Предизвикателство е да се свири музиката на Брукнер!

Ето още малко информация за живота и делото на австрийския композитор:

През 1868 г. композиторът е назначен за заместник на бившия си учител Зехтер – органист в придворната капела във Виена, където остава до края на живота си.

Същевременно е и преподавател по орган, хармония и контрапункт във Виен­ската консерватория, а в учителския институт преподава пиано, орган и хармо­ния. От 1875 г. започва да чете лекции по хармония и контрапункт в университе­та, а в 1880 г. става професор.

Между учениците на Брукнер са диригентите А. Никиш, Ф. Мотл, братя И. и Ф. Шалк, Ф. Льове, пианистите Ф. Екщайн и А. Стра­дал, музиковедите Г. Адлер и Е. Дечей и прочутите композитори Хуго Волф и Густав Малер.

От неговото творчество се учат Ян Сибелиус, Макс Регер, Дмитрий Шостакович и други.