Ако процедурата по обжалване на избора на изпълнител на строителството на новата библиотека във Варна се проточи, има опасност проектът да се провали. Това заяви в интервю за Дарик Варна заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов. Той изрази надежда, че Агенцията за защита на конкуренция ще излезе с решение до края на септември. Иванов уточни, че през декемри със сигурност ще може да се каже дали нова библиотека ще се строи.

Преди месец беше избран изпълнителят на проекта – „Булстрой“ ООД. Двама от участниците в конкурса обжалват този избор – „Консорциум Щрабаг“ и „Камо билд груп“.

Според Иванов, дали ще има нова библиотека зависи много от самата програма на Министерство на финансите и как ще бъде преформатирана тя в следващия държавен бюджет.

„Очаквам, предвид трудностите, които всички общини имат във връзка с реализацията на проектите с обществени поръчки, да бъдат заложени преходните остатъци от тази към следващата година.  Всичко това зависи от следващото Народното събрание. За момента всички средства са осигурени в държавния бюджет. За тази година е предвидено авансовото плащане към фирмата изпълнител. Има хипотеза, при по-бързо провеждане на процедурите по обжалване, още тази година да започне реализацията на проекта. Ако процедурите се проточат след 31 декември тази година, цялата рамка на програмата трябва да бъде променена“, обясни зам.-кметът.

Иванов посочи, че една голяма част от дърветата на отредения терен до общината ще бъдат преместени на друго място, като много малко дървета ще бъдат отрязани.

Няма възможност проектът за библиотеката да се реализира в сградата на бившето Руско консулство. Преди да бъде превърната в детска градина, сградата на ул. “Македония“ ще претърпи много сериозна реконструкция, като в момента се прави обследване.

Водят се разговори със служебното правителство за ново безвъзмездно предоставяне на терените, предвидени за изграждане на нова сграда на МГ „Д-р Петър Берон“. Строежът отпадна от списъка на проектите, за които Варна трябва да получи 100 милиона лева от Министерството на финансите, но отново беше включен.

„Списъкът с проекти е динамичен. Той бива променян на всеки 3 месеца. В момента, в който видяхме, че започването на релизацията на проекта през 2024 г. е с ниска степен на вероятност, го извадихме и заменихме с друг проект, който пробвахме да реализираме – този за пътен възел на бул. “Осми приморски полк“. Реализацията на инфраструктурния проект се оказа доста сложно и противоречиво. Не сме се отказали от него обаче. Проектът фигурира в списъка на Министерството на финансите, но само за фаза проектиране“, отбеляза заместник-кметът по правните въпроси.

Има много условности, от които зависи реализацията на проекта за МГ. Той е заложен за изграждане за тази и следващата година. Инвестиционната програма на Министерство на финансите за общински проекти е с хоризонт до 2026 г., уточни Диан Иванов.  Той разкри, че междувременно стойността на проекта е набъбнал до 107 млн. лв. Средствата ще бъдат осигурени от държавата, а Община Варна ще има участие само в обзавеждането и оборудването.   

По думите на Иванов проектът за обновяване на сцена Филиал на Варненския драматичен театър е бил пред пълен провал, тъй като към стъпването на кмета Коцев изпълнителят на обекта не е бил свършил нищо. Обектът все пак е приключен в срок и утре предстои предоставянето му на ТМПЦ-Варна, разкри зам.-кметът.

Предвижда се обновяване на фоайето на Филиала, което не е част от проекта за обновяване на сградата. В момента, заедно с ТМПЦ, се водят разговори с Министерство на културата за финансиране. За целта са нужни  между 1,5 и 2 млн. лева.

Вече се работи по проекта за полагане на нов тръбопровод във Варненското езеро. Вчера е постъпил първият транш към изпълнителя в рамер на 3 млн. лв. лв. Предвидено е до края на годината да бъдат извършени 50% от дейностите, а изцяло да приключат до началото на следващия туристически сезон.  

Твърденията за административно нарушение при обществената поръчка във връзка с фестивала EXIT, проведен за деня на Варна, са политически донос, е мнението на  заместник-кмета по правните въпроси. 

„Явно на някои хора не им хареса, че във Варна може да бъде организиран фестивал от такъв мащаб. Опитват се да създадат проблем, който не съществува. Предоставени са всички документи, след като Агенцията по обществени поръчки излезе със становище. По същия начин, с директно възлагане, миналата година е бил проведен концертът на Lil Pimp“, изтъкна Иванов.

„Нашите намерения са догодина фестивалът да бъде проведен в много по-голям мащаб. Това беше тестът на Варна дали може да организира межджународен фестивал за толкова кратко време. Надяваме се, че организазторът на фестивала EXIT е останал доволен и ще се съгласи следващата година да доведе тук изпълнители, каквито идват в Нови Сад. Градът ни има нужда от това. Най-добре е обаче фестивалът да бъде проведен в крилата на сезона“, каза още Диан Иванов.