На Община Варна ще бъдат наложени финансови санкции по европейски проекти заради предишната кметска администрация, заяви в студиото на Дарик Варна зам.-кметът Диан Иванов. По думите му, новата власт е заварила тежко наследство в дирекция „Европейски и национални оперативни програми“, която попада в ресора му.

„Всички проекти бяха в предкризисно състояние с изтекли срокове. Успяхме да спасим една част, друга нямаше как да бъдат спасени. По някои оперативни програми ще се наложи общината да връща средства, тъй като ще бъдат наложени финансови санкции. Вече ще бъдат привличани външни консултанти по проектите, тъй като досега практиката е била управлението им да се възлага на общински служители, които нямат капацитет. Контролът в строителството е бил изключително занижен и това е причината голяма част от проектите да са в това състояние”.

Диан Иванов коментира разследването на прокуратурата заради сключения договор между неговото адвокатско дружество и Областна администрация в периода, в който тя се оглавяваше от сегашния кмет Благомир Коцев.

„Когато Благомир Коцев бе назначен за областен управител, представляваното от мен адвокатско дружество сключи договор с Областна администрация за правни консултации и процесуално представителство. Направиха се много спекулации по темата, това е черна пиар акция на народен представител на ГЕРБ. Той още тогава видя в Благомир Коцев опасност да бъде нарушено статуквото във Варна и изпрати донос срещу него до прокуратурата, в който го обвиняваше в 12 престъпления. Едно от тях например беше, че е заредил с държавни пари автобус с украински бежанци. Това бяха майки и деца, които трябваше да стигнат до хотел в Китен. Да, Коцев зареди с държавни пари горивото за автобусите - за такива обвинения говорим. Подобен е и случаят с договора с адвокатското ми дружество. По него са платени общо 9 800 лева за работа на шестима адвокати за срок от 6 месеца. Гордея се с работата, която извършихме тогава. Освен това по време на управлението на Благомир Коцев като областен управител не беше извършена нито една разпоредителна сделка и той беше единственият , който не е продал 1 кв. м държавна земя.“

Диан Иванов разкри, че като зам.-кмет на Община Варна е намерил договори с адвокатски дружества за 800 000 лева, които предишната кметска администрация е сключила.

Шатрите пред ресторант „Хоризонт” в Морската градина ще бъдат премахнати, ако съдът постанови това, коментира Диан Иванов. Преди да стане зам.-кмет, той бе адвокат на дружеството, управляващо заведението, което е на семейството на кмета Благомир Коцев.

„Бях адвокат на дружеството по въпросното дело. Има решение на Варненския административен съд, което е обжалвано от фирмата собственик на ресторанта. Общината вече е изразила своето становище, което е същото като пред първата инстанция - че шатрите трябва да бъдат премахнати. Очакваме решение на Върховния съд. След встъпването ми в длъжност като зам.-кмет вече не съм адвокат и представител  по това дело. Адвокат по делото е трето лице, което не познавам. Все още не е насрочено делото пред Върховния съд. Ако съдът постанови премахване, ще изпълним решението съобразно закона.

Няма конфликт в назначаването ми като зам.-кмет, заяви още Диан Иванов. „Действията ми като такъв го показват ясно и точно, ще действам единствено в интерес на гражданите и няма да обслужвам частни интереси”.

Иванов добави, че е заварил стотици забавени преписки от предишната кметска администрация.

„Три дни преди встъпването в длъжност на Благомир Коцев секретарят е изнесъл от кабинета на предишния кмет над 700 преписки, някои от които са стояли там повече от 4 години. Заварихме 400 ПУП-а, задържани на фаза заповед. Задвижихме ги и всичко в ресорните ми дирекции вече е нормализирано”.

Желанието на кмета Благомир Коцев е акциите на Варна в „Международен панаир Пловдив” да бъдат върнати на държавата, заяви заместникът му.

„Бившата власт трябва да даде отговор как апортира акциите в дружеството на Георги Гергов и дали бе запазен общественият интерес. Акциите бяха апортирани срещу минотарен дял, който не осигурява дивидент на общината. Предстои заседание на съда на 1 март за нищожността на апорта, ще изчакаме решението на съда и ще съобразим с него”.

В двора на къщата на улица „Сливница“ 20, която е паметник на културата, ще бъдат поставени клинкерни плочи. По предписание на общината вече започна разбиване на излетия бетон. 

„Заварихме процедура, приключила по време на предишното управление. Има разрешение от 23 март 2023 г. от районния кмет за поставяне на преместваем обект, има одобрена схема от главния архитект и съгласуван проект с министерството на културата. Нищо в проекта не заявява, че ще бъдат премахнати оградата и шадраванът и ще бъде положена бетонна основа. Записано е, че ще има клинкерни плочи. Собствениците имат намерение да запазят оригиналната ограда и да я вградят в интериора на преместваемия обект”, каза още Диан Иванов.

Целият разговор с него е прикачен.