Израел подложи на нови удари ивицата Газа вчера след смъртоносната атака по училище на ООН предишния ден в палестинския анклав. На този фон войната, предизвикана от нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, навлезе в деветия си месец, съобщиха агенциите.
Конфликтът, който вече взе няколко десетки хиляди жертви, опустоши обширни части от ивицата Газа и прогони от домовете му по-голямата част 2,4-милионното население на палестинския анклав, крие опасност от избухване на глад.
Дипломатическите усилия за слагане на край на бойните действия изглеждат в траен застой, с изключение на краткото, едноседмично примирие през ноември, въпреки обявената преди седмица от президента на САЩ Джо Байдън нова пътна карта за прекратяване на войната, отбелязва Франс прес.
"Хамас" все още не дава отговор, а Израел изрази готовност за разговори, но остава отдаден на целта си да унищожи палестинската ислямистка групировка.
Като част от поредния кръг дипломатически совалки американският държавен секретар Антъни Блинкън ще посети Израел и ключовите регионални партньори Египет, Йордания и Катар в рамките на външнополитическа обиколка, започваща в понеделник, съобщи американският Държавен департамент. Тя ще бъде неговата осма в региона от началото на войната.
На терен израелските удари по територията на анклава, който от 2007 г. се контролира от радикалното палестинско движение "Хамас", продължават.
През вчерашния ден Газа беше подложена на обстрел по суша, море и въздух, а по думите на очевидци отново е бил атакуван бежанският лагер в Нусейрат, Централна Газа, ден след като там беше поразено училище на ООН при израелски удар.
Според болница в съседния град Дейр ал Балах при бомбардировката в Нусейрат в четвъртък са убити най-малко 37 души. Израелската армия заяви, че атаката е била предприета срещу "терористи", които са се били укрили в три от класните стаи.
На този фон във Ватикана папа Франциск повтори отново молитва за мир в Близкия изток от 2014 г., предаде Асошиейтед прес.
Във Ватиканските градини Светият отец събра израелския и палестинския посланик, за да се помолят за край на войната в Газа. Това стана на десетата годишнина от предишната подобна проява, в която участваха израелският и палестинският президент, отправяйки общ апел за мир.
"Всеки ден се моля тази война най-накрая да свърши", каза Франциск пред неголямата аудитория от присъстващи, която включваше около 25 римокатолически кардинали и представители на дипломатическия корпус към Светия престол.
Сред тях бяха и израелският посланик Рафаел Шуц и палестинският посланик Иса Касисия, а също и представители на мюсюлманската и еврейската общност в Италия.
И тогава, както сега, мирните преговори под егидата на САЩ бяха забуксували. Но Франциск каза на двамата президенти, израелския по онова време Шимон Перес и палестинския Махмуд Абас, че се надява тяхната среща да постави началото на "нов път" към мира. И тогава, и сега Франциск посочи, че твърде много деца са загинали във войната и призова двете страни към незабавно прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на всички заложници и връщането им в Израел.
Израел разкритикува остро включването си в годишен доклад на ООН за децата в зони на въоръжени конфликти, предаде ДПА.
"Днес ООН добави себе си в черния списък на историята, когато се нареди сред онези, които подкрепят убийците от "Хамас", заяви в социалната мрежа "Екс" премиерът Бенямин Нетаняху. "ЦАХАЛ (Израелските сили за отбрана) е най-моралната армия в света; и нито едно заблуждаващо решение на ООН няма да промени този факт."
По-рано израелският постоянен представител в световната организация Гилад Ердан съобщи, че генералният секретар на ООН Антонио Гутериш е добавил Израел към глобалния „списък на срама“ на извършителите на правонарушения срещу деца по време на конфликт, предадоха Ройтерс и АФП.
Дипломатът заяви, че е бил официално уведомен вчера за решението, описано от него като „срамно“, и че е останал „изумен и отвратен“. „Това е неморално решение, което помага на тероризма и възнаграждава „Хамас“. Единственият, който е поставен в черен списък днес, е генералният секретар. Срам!“, заяви Ердан.
Глобалният списък е включен в доклад за децата и въоръжените конфликти, който се очаква да бъде представен на Съвета за сигурност на ООН на 14 юни.
Световната организация се защити от обвиненията. От около четвърт век генералният секретар съставя подобен доклад ежегодно по искане на държавите членки, а самата инициатива за него идва от Съвета за сигурност, каза говорител на ООН в централата на организацията в Ню Йорк.
Докладът се изготвя въз основа на "утвърдена и прозрачна методология", а след като бъде публикуван, е работа на държавите членки да го прочетат и да предприемат действия, добави говорителят. Но от документа не произтичат никакви преки последствия, отбелязва ДПА.