Епидемията от ковид, която продължава макар и с намален интензитет, продължава да е предизвикателство за всички, коментира в ефира на специализираното предаване на Дарик радио "Най-добрите болници и лекари" д-р Анастасия Шишманова, специалист по детска ревматология и педиатрия към отделението по "Кардиология и ревматология" към Клиниката по педиатрия на УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив.

По думите й, последиците от вируса, обхващащи голям възрастов диапазон при децата, са доста тежки и протичат със сърдечно засягане, неврологични и бъбречни усложнения, което показва, че ковид има доста разнолика патология и то не само в острия период на заболяването.

Запазва се честотата на заболяванията в детската ревматология, като най-често срещаното е Ювенилният хроничен (ревматоиден) артрит - възпалително ставно заболяване при децата с разнообразна клинична картина, непредсказуем ход и възможност за деформиране на ставите и инвалидизиране при забавено диагностициране, неправилно лечение и нередовно проследяване от педиатър ревматолог, както и системните заболявания на съединителната тъкан.

Центровете за детска ревматология в България са само три, специалистите също не са много и това създава затруднения в работата, още повече, че самата наука е тясно свързана с имунологията, която търпи много голямо развитие, коментира още в ефира на Дарик радио д-р Анастасия Шишманова.

Най-малките пациенти на отделението по  "Кардиология и ревматология" към Клиниката по педиатрия са бебета, ненавършили дори годинка. При установяване на болка в крачето на детето или оток в ставите, родителите трябва веднага да потърсят помощ от педиатър, защото успехът на лечението се състои в своевременното лечение и диагностика.

Специализираното предаване "Най-добрите болници и лекари" се излъчва в кампания на Дарик радио за Пловдив и Южна България.

Продуцент и редактор: Лалка Златанова

Монтаж, саунд дизайн и постпродукция: Петър Тодоров

Асистент продукция, автор и водещ: Искра Койчева