Повече от 40 държави приканват Китай да позволи на Върховния представител на ООН по правата на човека да получи незабавно достъп до китайския Синцзян-уйгурски район, за да провери съобщенията, че милиони хора са незаконно задържани там, а някои са изтезавани и извършват принудителен труд, предаде Ройтерс.

Съвместното изявление, подписано от Австралия, Великобритания, Германия, Франция и Япония и др., бе прочетено днес от канадския посланик Лесли Нортън пред Съвета на ООН по правата на човека в Женева.

Руски и китайски хакери са атакували Европейската агенция за лекарствата миналата година

Пекин отрича обвиненията, че накърнява правата на мюсюлманската общност уйгури и обяснява, че те не са в лагери, а в центрове професионална квалификация като част от борбата с религиозния екстремизъм.

"Достоверни съобщения свидетелстват, че над един милион души са произволно задържани в Синцзян и че масовото наблюдение от властите е непропорционално насочено към уйгурите и други малцинства и ограничава основни свободи и уйгурската култура", се казва в изявлението.

"Приканваме Китай да позволи незабавен, смислен и неограничаван достъп на независими наблюдатели в Синзцян, включително Върховния комисар", заявяват подписалите се по адрес на Мишел Бачелет, която оглавява правозащитната агенция на ООН.

Вчера Бачелет каза пред съвета, че се надява да се договори с Пекин за условията на нейно посещение в Китай и в частност в Синцзян. Нейната канцелария преговаря с китайското правителство още от септември 2018 г. за осъществяването на това посещение.

Вчера от представителството на Китай в ООН заявиха, че евентуалното гостуване на Бачелет в Китай трябва да бъде "приятелско", а не "разследване с предубеждение за вина", посочи Ройтерс.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук