Актуализацията на бюджета влиза за разглеждане на първо четене в Народното събрание. В парламентарните комисии депутатите подкрепиха увеличението на пенсиите и парите за НЗОК, но отхвърлиха всички останали бюджетни промени, които предлагат управляващите.
На този фон кабинетът Петков има задачата да намери съмишленици от партиите извън коалицията, след като „Има такъв народ“ напусна управлението. До момента петима депутати от партията на Слави Трифонов се отцепиха от парламентарната група заедно с министъра на спорта Радослав Василев.
ГЕРБ внася вот на недоверие към правителството
Дори и с техните гласове обаче не се получава необходимото парламентарно мнозинство, което да гарантира приемане както на актуализацията на бюджета, така и на всички останали закони. Междувремнно от ГЕРБ заявиха, че още днес ще внесат вот на недоверие към кабинета.
Очертава се трудна седмица за управляващите в Народното събрание. След като „Има такъв народ“ напусна коалицията, кабинетът Петков остана без мнозинство в парламента.
Сборът на депутатите от Продължаваме промяната, Демократична България и БСП e 109 души. Дори с отцепилите се петима депутати от „Има такъв народ“ не се достига необходимият минимум от 121 души за гарантирано мнозинство.
Петима депутати напуснаха официално ПГ на ИТН
В тази ситуация управляващите ще трябва да търсят съмишленици, за да мине актуализацията на държавния бюджет за 2022 година. Във водещата комисия по бюджет и финанси актуализацията на централния бюджет беше отхвърлена. Подкрепени на първо четене бяха само промените в бюджета на Националната здравноосигурителна каса и Държавното обществено осигуряване.
Актуализацията предвижда увеличаване на всички пенсии с 10 на сто и трайно включване на ковид добавката от 60 лева месечно. Предвижда се от юли месец минималната пенсия да стане 467 лева, а максималната 2000 лева. Социалната пенсия за старост трябва да нарасне до 247 лева. От 1 октомври пък се планира максималната пенсия да скорчи до 3400 лева.
Политолог пред Дарик: ИТН няма съдържание, функционира, за да разбие политическото статукво
Останалите мерки, предложени в актуализацията на централния бюджет, остават под въпрос. Управляващите са включили редица социални мерки като освобождаване от акциз на електроенергията и газа, намаляване на 9% на ДДС на парното и природния газ, нулева ставка на ДДС за хляба, увеличение на данъчните облекчения за деца и компенсации за потребителите на бензин и дизел в размер на 25 стотинки за литър.
В актуализацията на бюджета е заложена средногодишна инфлация от 11,9 % и поскъпване от почти 24% на хранителните стоки.
Междувременно пред кабинетa Петков се появи още едно предизвикателство, след като ГЕРБ обявиха, че още днес ще внесат вот на недоверие към правителството. Срокът за разглеждане на предложението е не по-рано от три дни и не по-късно седем дни след внасянето му. Самото гласуване трябва да се случи най-рано 24 часа след приключване на разискванията. За да бъде приет вот на недоверие той трябва да бъде подкрепен от поне 121 народни представители. Към момента опозицията в лицето на ГЕРБ, ДПС, Възраждане и Има такъв народ има 126 депутати.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм