Преди да излязат в лятна ваканция депутатите се заеха с въпроса с обещаното увеличение на възнагражденията на младите лекари.

Повече от месец младите медици протестират заради ниските си начални заплати.

Народните представители разглеждаха днес предложените от различните формации промени в Закона за лечебните заведения, които трябва да увеличат заплатите на медиците.

На първо четене бяха приети три законопроекта – На ПП-ДБ, на управляващата коалиция (ГЕРБ, БСП и ИТН) и на „Възраждане“. Един законопроект – на „Величие“, беше отхвърлен.

ПП-ДБ предлагат възнагражденията за специализантите да се фиксират на 150 % от средната брутна заплата за последната година, а на медицинските сестри – 125 %.

Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН предлагат стартовите заплати да се изчисляват на база последния колективен трудов договор, увеличен с ръста на средната работна заплата. Такава формула би довела до около 2250 лв. за лекар.

Предложението на възраждане е заплатата на лекари и магистри-фармацевти без специалност да бъде 150% от средната брутна заплата за страната, а на медицинските сестри – не по-малко от 140%.

Беше отхвърлен само проектът на „Величие“, в който се предлагаше 6000 лв. начална заплата на лекар, 4000 лв. за медицински сестри и 1500 лв. за санитарите и помощния персонал.

Предстои трите одобрени законопроекта да бъдат обединени в един общ от парламентарната здравна комисия и той да бъде гласуван на второ четене, съобщи bTV.