![Депутатите се активизират за попълването на регулаторите](/media/727/1000012064-1-1.l.webp)
Депутатите се захващат с процедури за номинации на регулаторите. Това стана ясно от изказване на председателя на Народното събрание Наталия Киселова през уикенда в Бургас. Тя посочи, че има органи с изтекъл мандат още през 2017 година.
"Миналата седмица част от комисиите приеха правила за откриване на процедури за номинации. Сроковете са различни, като е предвиден минимален седемдневен срок за всяка една от процедурите. Тази седмица, ако са готови комисиите с докладите, ще бъдат включени в дневния ред, и едва след това вече можем да отворим дума за срокове. Има органи, които са изтекъл мандат от 2017 г.", заяви Киселова и посочи като пример Комисията за досиетата.
Киселова обърна внимание и на изтеклия през 2020 г. мандат на Инспектората към Висшия съдебен съвет, както и на членовете на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
За национален омбудсман срокът ще бъде 28 дни, тъй като органът е конституционен и това е сериозна гаранция за защита правата на гражданите, заяви Киселова.
Бързата смяна на регулаторите определено има цел, коментира в ефира на Дарик председателят на Съюза на съдиите Атанас Атанасов.
„Приеха се процедурни правила набързо, които предстоят да бъдат гласувани в зала, но те по никакъв начин не дават гаранции, че този път изборът на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на инспектората към ВСС ще се различава качествено по изборите, които са били досега. Най-вероятно ще бъдем свидетели на неясно по какви критерии номинирани кандидати за тези органи. Не очаквам, че под старите правила могат да бъдат избрани нови кандидати“.
![Постовете в регулаторите пак скараха управляващи и опозиция](/media/727/1000205090~1.s.webp)