Министърът на правосъдието Надежда Йорданова представи в парламентарната комисия по правни въпроси законопроекта за промени в Закона за съдебната власт.
Той предвижда закриване на специализираните съд и прокуратура и отмяна на „кариерните бонуси“ на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), главния инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС. По думите на Йорданова резултатите от създаденото преди 10 години специализирано правосъдие с цел – борба с организираната престъпност и корупцията по високите етажи, не са убедителни.
Разследват двама бивши здравни министри и директор заради Националната детска болница
Петър Кьосев от „Продължаваме Промяната“ изрази позиция, че през последните години спецправосъдието се е превърнало в паралелна правораздавателна и продължаване на съществуването му е недопустимо.
Той отбеляза и резултатите на специализирания съд от докладите за 2021 г. и 2020 г., според които има „липса на знакови дела с влязла в сила осъдителна присъда“.
По думите му повечето дела от общ характер приключват със споразумение, а най-честите наказания са до три години затвор.
Кьовеши: Разследваме рекордните над 120 сигнала за злоупотреби в България
Според Кьосев повечето дела в спецсъда са за искания за разрешаване използването на Специални разузнавателни средства и мерки за неотклонение.
От ГЕРБ-СДС заявиха, че данните за статистиката от работата на спецсъда и спецпрокуратурата се представят манипулативно и грешно.
„Да закриеш цял сегмент от съдебната система с основа функция борба с организираната престъпност не е съдебна реформа“, каза Дани Каназирева от ГЕРБ-СДС.
По думите ѝ хората най-много искат бърз и справедлив процес.
Тя изрази притеснение от висящите дела с практическа и правна сложност в съда, които в момента са 144 и стотици обвиняеми. По думите ѝ по някои дела ще изтекат давностни срокове.
Каназирева добави, че с промените се връща слабо ефективна уредба, в която не само регионалните зависимости не се преодоляват, а се задълбочават. Николина Ангелкова коментира, че със закриването на спецструктурите се разрушава нещо, което работи и то по оценка на Европейската комисия.
Гешев за визитата на Кьовеши: Нямам от какво да се притеснявам
Явор Божанков от „БСП за България“ заяви, че неговата парламентарна група ще подкрепя и ще работи за закриване на спецправосъдието, като ще положи усилия това да стане гладко.
Той добави, че групата му, при възможност, ще предложи промени в законопроекта между първо и второ четене. Божанков също така заяви, че законопроектът за промени в Закона за съдебната власт не е единствената стъпка, а част от мерките, които трябва да се предприемат за съдебна реформа.
От "Има такъв народ" посочиха, че ще подкрепят законопроекта. Андрей Михайлов коментира, че със закриването на спецправосъдието няма да пострада борбата с корупцията и организираната престъпност.
„В обществото се създаде усещането и беше потвърдено от данните, че този съд не оправда съществуването си“, каза той.
Иван Гешев няма да бъде отстранен скоро
Атанас Славов от „Демократична България“ заяви, че законопроектът е очакван от голяма част от българското общество. По думите му спецправосъдието се е превърнало в символ на едно управление с все по-силен авторитарен импулс през последните години.
Той добави, че неговата парламентарна група ще отстоява и защитава законопроекта. По думите му всякакви аргументи за противоконституционност на закриването на специализираните съд и прокуратура не са релевантни.
Според Хамид Хамид от ДПС няколко десетки дела ще бъдат блокирани и засегнати от абсолютната давност със закриването на специализираните съдебни структури. По думите му това ще са онези дела, по които „обвиняеми и подсъдими плащат тази поръчка, на която сме свидетели днес“.
Той добави, че олигарси „спонсорират това начинание“, като според него опитът им ще бъде успешен. Хамид коментира, че е недопустимо закриването на работещи структури и допълни, че от правосъдието ще се измъкнат, заради създадения хаос, десетки престъпни групи.
От парламентарната група на „Възраждане“ заявиха, че подкрепят закриването на специализираните съд и прокуратура, но това няма да доведе според тях до съществена съдебна реформа и прехвърлянето на дела няма да подобри наказателното правораздаване.
Министърът на правосъдието коментира дебатът между народните представители и каза, че законопроектът наистина не е съдебна реформа, а първа и важна крачка към такава.
Тя потвърди, че България има проблем с бавното правосъдие и добави, че често държавата ни е съдена за него.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм