Депутатите забраниха регистрацията на религиозни общности, които  съдържат в наименованието си думата „православна“. Промените в Закона за вероизповеданията бяха приети на първо четене, след като Върховният касационен съд реши да впише Българската православна старостилна църква (БПСЦ) в регистъра с изповеданията, отменяйки противоположни решения на две съдебни инстанции. 

Със законодателните промени депутатите целят да се отнеме възможността за регистрация на Българската православна старостилна църква. Става дума за три законопроекта – на ГЕРБ, БСП и “Възраждане”

Депутатите не приеха регистрацията на алтернативна Православна църква

Целта на промените в Закона за вероизповеданията е да предоставят защита на Българската православна църква, обясни Златан Златанов от “Възраждане”.

С подобни регистрации на други православни вероизповедания единствено се цели да бъде отслабена нейната хилядолетна роля, както и нейното централно място сред вероизповеданията в България. Сегашната ситуация с разрешаването на регистрация на други православни в кавички вероизповедания е използвана главно за нови разделения и евентуален разкол”, коментира Златанов.  

Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС коментира, че промените ще забранят наличието на идентични имена.

“Идентични наименования създават огромен риск от объркване, каквото мисля, че не е желателно. Достатъчно поводи има за разделение в нашето общество. Нека ние да не даваме допълнителни поводи за разкол, особено след години, в които той е бил преодолян”, заяви депутатът.

От БСП също предлагат промени в защита на каноничните права на Българската патриаршия, а социалистът Атанас Зафиров уточни:

“Възможността да се регистрират различни църкви, съдържаща в себе си думите Българска, православна и църква поставя отново Православната ни църква, регистрирана екслеге пред изпитания, с които вече се е сблъсквала до влизане в сила на Закона за вероизповеданията през 2003 г.” 

В текстовете на БСП се предлага вече регистрирани религиозни общности, които не отговарят на новите изисквания, да имат двумесечен срок за промяна на наименованията си. Всички текстове бяха приети на първо четене в Народното събрание. 

Министърът на правосъдието Мария Павлова съобщи в парламента, че представителите на „Българска православна старостилна църква” са подали заявление за регистрация в Агенцията по вписванията на 19 декември, но е постановен отказ от вписване. Отказът подлежи на обжалване в двуседмичен срок, който изтича в петък.

Чуйте подробностите в прикачения звуков файл.