Четвърти ден от демонтажа на Паметника на Съветската армия в София. Въпреки дъждовното време работниците отново се качиха и премахнаха още една фигура - бюста на руския войник.

Все още на място има засилено полицейското присъствие.

По-рано от партия „Възраждане“ блокираха входа на Областната управа с искане да бъде представена документация за демонтажа.

По същата причина от Изправи се.БГ блокираха и облепиха входа на община Средец с антифашистки символи.

От областната управа не направиха коментар.

огато се махнаха статуите, се видя, че са гротескно големи, това е пропаганден символ, той не е по съществото си. Идеята е да стои нещо огромно в центъра на София, което от ‘54-а да напомня, че властта е дошла чрез автоматите на съветската армия”. Това каза в “Кой говори” по Дарик радио с водещ Мария Черешева писателят Александър Шпатов. Според него стъпките по демонтажа са много закъснели. “Само в София има още един паметник на съветските войници - на бул. “Черни връх”. За него не говорим, защото той е доста по-малък, не пише “от признателния български народ”, уточни Шпатов. 

По думите му въпросът е какво ще има там сега, на мястото на Паметника на Съветската армия. Писателят разказа, че една от фигурите в монумента - на момченце от посрещачите на съветската армия, е всъшност на момченце, което е изселено и репресирано. “То е символ на историческата истина”, подчерта Шпатов.

“Ние изживяваме гнева на народа - народът реагира за всичко, което се появява в градска среда. А нямаме адекватна политика за градската среда и за изкуството. Да, премахна се мавзолеят. От известно време се появи една инициатива там, но само два проекта се реализираха на това място. Гневът на народа иска настоящото управление да поеме  вината за 18 години, но и за целия режим”. Това коментира в предаването Мартина Стефанова, която е културен мениджър.

Жана Попова, преподавател по журналистика във ФЖМК, подчерта: “Настъпва важен момент и той е в нашето говорене. Най-добрият начин да бъде разбран този паметник, е да се сетим кога той беше поставен. Той трябваше да изчезне много отдавна. Във втората световна война като управление заемаме страната на Хитлеристка Германия, с ясното съзнание, че това е Хитлеристка Германия. Какво тогава е казвало обществото - имало ли е съпротиви”, зададе въпрос тя. 

Издателят Виктор Лилов добави, че липсва дебат какво да построим, след катто приключихме социализма. Най-добре е може би да направим паркинг на мястото на паметника, предложи той. “Непрекъснато се лашкаме в различни посоки - хората не знаят къде искат да отидат, защото не знаят откъде идват”, обобщи Лилов. 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм