Административният съд в Пловдив трябва да вземе решение в полза на жителите на Горнослав или в полза на местната власт, допуснала в землището на селото да има кариера на "Запрянови -03".
Днешното съдебно заседание е по третото дело, заведено по жалба на Ели Корбетова - бивш кметски наместник в село Горнослав, която се обявява против волята на жителите и оспорва законността на Общото събрание на селото от 30 октомври т.г.
На проведения мини референдум тогава, от имащите право на глас общо 94 жители - 55 души гласуваха "против", а 2-ма "за" на въпроса:
„Съгласни ли сте община Асеновград чрез кмет и/или общински съвет да позволи промяна на предназначението на държавни имоти – гори, находящи се в землището на с. Горнослав, за кариери за добив на подземни богатства,“ сметища или замърсяващи производство чрез ПУП-ПРЗ/подробен устройствен план – план за регулация и застрояване/?“
Общото събрание се проведе след заповед на кмета на Община Асеновград, издадена на основание на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС). То бе свикано, след като в края на месец юли т.г. съдът задължи кмета на Асеновград да приложи Закона и да свика ново общо събрание, свързано с инвестиционното намерение на фирма „Запрянови-03“ за мраморна кариера в землището на Горнослав. Под въпрос е и правното основание „Запрянови-03“ да бъде концесионер на кариерата, тъй като част от земите се намират в буферната зона на най-големия биосферен резерват в Родопите - „Червената стена“.
Съгласно чл. 54 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление Общинският съвет на Асеновград трябваше да предприеме необходимите действия в срок до един месец от приемането на решението на общото събрание на населението в село Горнослав. Същевременно в с.Трън, в с. Ветрен дол, в с. Шишманци и в с. Паталеница също са проведени общи събрания по идентични казуси.
Корбетова обаче обжалва, като в съдебния процес тя отново е представлявана от същия адвокат, който защитава фирма "Запрянови-03" в делото им срещу РИОСВ-Пловдив, коментират от МИК Горнослав. Според нея още през 2016 година, когато е била кметски наместник на с. Горнослав, е изпратила становища, че местните жители нямат нищо против изграждането на кариера за добив на инертни материали. Действията на Корбетова са необясними, тъй като в края на 2015 г. с официална подписка жителите на селото ясно заявяват, че са против това.
Жителите на Червен, Горнослав и Долнослав, Орешец и Добростан на протест срещу добива на мрамор
Със защитата на каузата на жителите на Горнослав се ангажира адвокат Снежана Стефанова, която преди дни получи приза "Адвокат боец" на годишния бал на Пловдивската адвокатска колегия. Борбата на жителите на Горнослав за по-добър живот продължава вече 2 години. В правната битка се включи и известният природозащитен адвокат - Александър Коджабашев, с над 30 години практика в областта на правото на околната среда и дългогодишен член на Комитета за спазване на Орхуската конвенция.
Решението на съда, което се очаква до няколко дни, ще бъде окончателно.