През последните години българският бизнес търси най-вече удобство от своята обслужваща банка. Клиентите искат да извършват самостоятелно и дигитално ежедневните си трансакции, спестявайки време, което могат да използват за други неща.
Това коментира в ефира на Дарик Делчо Делчев, прокурист на ПроКредит Банк.
"Ние, като банка, дигитализирахме и автоматизирахме голяма част от процесите и услугите, за да осигурим тази възможност. По отношение на по-съществените неща, които са свързани с плановете на предприемачите за развитието на техния бизнес, нашите служители отделят време за лични срещи и консултации. Те се реализират всяка година с всички наши настоящи и бъдещи клиенти. Така и те имат спокойствието, че могат да разчитат на финансирането, от което имат нужда", каза той.
В какво инвестира българският бизнес?
Според Делчо Делчев, малките и средните предприятия в България инвестират в ефективността на своите производства, продукти и услуги. Основната цел е да бъдат по-конкурентоспособни на пазара.
"Проблемът с намирането на работна ръка се очертава като основен през последните години, което е и причината една голяма част от инвестициите на бизнеса да са насочени към оптимизация и автоматизация на производството. Съответно и сериозен дял от кредитния портфейл в бизнес сегмента е насочен именно към финансиране с цел подобряване на ефективността", добави още Делчев.
По думите му, другият важен финансов продукт за бизнеса е свързан с оборотния капитал, който стои в основата на растежа на всяка компания.
На въпрос дали българските компании имат намерение да увеличат инвестициите си през 2025 г., Делчев отговори, че вероятно те ще останат стабилни и поне не се очаква обратната тенденциия - към намаляване.
"Българският бизнес има желание да инвестира и да развива производството си, но това зависи от наличието на стабилна икономическа среда, от европейските програми и други. Надявам се, че ако от следващата година отново се активизират тези програми, ще има и по-голямо раздвижване, защото това е изключително важен инструмент", коментира още той.
Четете повече на Darik Business Review.
Чуйте и вижте целия разговор в прикачения звуков файл.