Все повече българи се стичат към турския град Одрин, за да посрещнат не само ежедневните си нужди, но и да се подготвят за предстоящата зима на фона на рязко нарастващите разходи за енергия и несигурността около доставките на природен газ, пише „Дейли Сабах“.

Българите обикновено купуват всичко - от храна до дрехи. В днешно време те избират одеяла и завивки в допълнение към ботуши, палта и пуловери, за да се подготвят за наближаващите студени месеци, посочва турският ежедневник.

Българският език набира все по-голяма популярност сред търговците в Турция

Търговските улици в Одрин са претъпкани още повече след края на юли, когато влезе в сила наредбата, позволяваща на българските граждани да влизат без паспорт в Турция.

„Поради кризата с природния газ в България свършихме добра работа в продажбите на завивки, одеяла и юргани“, казва Тюркер Тулга, търговец на местен открит пазар в Одрин.

„Те вече се подготвят в случай, че има недостиг на природен газ. Може да поръчам още одеяла и завивки, в случай че текущите запаси се окажат недостатъчни“, каза Тулга пред информационна агенция Ihlas (IHA).

Турция и България споделят приятелски и съседски отношения като съюзници в НАТО. Турската диаспора в България също играе важна роля за насърчаване на двустранните политически и икономически отношения.

„Одрин е много евтин и тих. Цените в България са два пъти по-високи. Стоките са много добри, матраци, одеяла, възглавници и завивки, анцузи, всичко е евтино“, каза Сами Ахмет, преводач от България.

Българите купуват всичко – от основни храни, включително сирене, маслини и масло, почистващи препарати и дори цветя.

Пътуване без паспорти: Българи се стичат в граничния град Одрин

“Купуваме препарат от Одрин, купуваме плодове. Дойдохме на пазара, за да купим и разсад за нашата градина. Купихме разсад от маслини, круши и цветя. Всеки път, когато идваме, купуваме неща“, споделя Юксел Шериф.

Приготовленията за търговците започват рано сутринта в очакване на огромен поток от клиенти. Местният търговец Онур Пекташ действа бързо и поставя щанда си по изгрев слънце. „Бизнесът ни се развива благодарение на пазаруването на българи. Обикновено купуват много сирене, масло, чедър, сладкиши и дрехи“, казва Пекташ.

Той също така отбеляза нарастващия брой посетители, идващи да купуват на едро.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм