
Ново предизвикателство сред децата набира популярност в социалните мрежи. Играта носи името „Червена врата, жълта врата“ и работи с подсъзнанието на младежите. За възможните рискове и последствия говорят експертите.
„Показват ти вратите и гледат как ти действа подсъзнателно самият цвят и се опитват по този начин да ти влияят, да променят твоето мнение по дадени въпроси“, разказва момиче.
От 2020-а това онлайн предизвикателство се разпространява в Европа и САЩ. От три седмици се споделя и от децата в България. И вече е във фокуса на работата на Центъра за безопасен интернет.
„Това е една психологическа игра. Това е малко в зоната на мистичното, а децата търсят преживявания, свързани с разширяване на границите, особено сега лятото. И може да има остатъчна реакция като сънуване на кошмари, трудно заспиване“, казва Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност на деца.
„Ние много внимателно трябва да говорим за такива неща като възрастни, защото привличаме вниманието в такива прояви, които считаме за притеснителни“, алармира Михаил Михайлов, психолог.
Преди месеци отново в ТикТок предизвикателство насърчаваше децата да приемат големи количества парацетамол и така застраши живота им. А друго - симулираща дилърство и употреба на наркотици, накара експерти от България да поискат ограничаването му от платформата, която го разпространява.
„Самата възраст предполага да има поведение, с което да се доказват и да направят прехода от дете към възрастен. Преди разчитахме на традициите и различни институции, сега това го няма и вакуумът се запълва от предизвикателства в социалните мрежи“, казва психологът.
„Ако имаме някакви странни мисли покрай тези неща, е по-добре да се насочим към родители“, казва момичето.
Специалистите припомнят - в свят на виртуални игри родителският контрол е детската предпазливост са най-сигурната защита срещу опасните капани на интернет, предаде bTV.
