На какво ни научи ковид пандемията, която предизвика глобална криза и се опита да спре „въртенето“ на Земята? Една поговорка гласи „Кризата е възможност, яхнала опасен вятър“, но обикновено се цитира само първата й част. Има още една мъдра поговорка: „Когато бурята дойде, някои издигат стени, докато други строят мелници“.
В основата на проект „Да управляваме COVID кризата с грижа, разум, ценности, единство, солидарност“ (Manage the Covid crisis with Care, reasOn, Values, unIty, soliDarity; acronym: Care on) е идеята, че прилагането на европейските ценности с разум, грижа, единство и солидарност е най-ефективният начин за справяне с последиците от цялостната криза, причинена от Covid-19.
Проектът се финансира от програма „Европа за гражданите“ на Европейската комисия. Координатор е фондация „Съвременна плевенска медия“, а партньори са организации от Гърция, Испания, Чехия, Германия, Полша, Литва и Сърбия.
Целта на проекта е да се обсъдят проблемите, създадени от пандемията в здравеопазването, икономиката, образованието, социалните грижи, неправителствения сектор, културата, медиите.
Партньорите от 7-те държави вече проведоха дебати под наслов „УРОЦИТЕ ОТ КРИЗАТА“ с фокус върху културата, образованието, семействата и уязвимите групи, неправителствения сектор, социалните грижи, хората с увреждания.
Предстоят дебатите в Плевен. На 8 юли 2022 г. (петък) в арт залата на хотел „Ростов“ ще се проведат два дебата.
От 10:00 часа е първият дебат - „Кризата като възможност да направим света по-зелен, по-дигитален и по-ефективен“. Негов водещ ще бъде финансистът Мартин Заимов. Той ще разисква с участниците следните теми: - Холистичен поглед върху света или Нов разговор за бъдещето. Какво промени Ковид пандемията. Примери за бизнеси, загубили или спечелили в нея; Основните предизвикателства пред българите и пред човечеството; Дискусия за българските икономически приоритети.
Журналистът Ралица Ковачева, главен редактор на https://factcheck.bg/ и преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски" ще бъде водещ на втория дебат на 8 юли, от 14:00 часа, отново в хотел „Ростов“. „Как да разпознаем фалшивите новини и да се справим с тях“ е темата на дебата. Поканени са журналисти, пиари, преподаватели, ученици, членовете на клуб „Дебати“ - Плевен, активни млади хора.
По проект „Да управляваме COVID кризата с грижа, разум, ценности, единство, солидарност“ предстои издаването на онлайн брошура „ИСТОРИИ НА ДОБРОТО“ с примери за добри дела и добри практики от цяла Европа.
На Международна конференция и Световно кафене в Плевен през есента партньорите по проекта ще обобщят резултатите от дейностите по него, с участието на политици и евродепутати. Всичко научено ще бъде събрано в окончателен документ - обръщение към членовете на ЕК и ЕП, с препоръки по европейската политика за борба с кризите.