Този март ще остане в историята като един от най-топлите мартенски месеци, откакто се водят метеорологични наблюдения. Средната денонощна температура до днес е 9,3 градуса, само през 1922 г. и през 2001 година, средната денонощна температура в столицата е била по-висока - 9,5 градуса през 1922 година и 10 градуса през 2001 година.

Но ние не се оплакваме от това, напротив, а и с тенденцията, която очевидно се сбъдва, да има валежи от дъжд - няма нищо по-хубаво от пролетното време.

Защо в следващите 5 - 7 дни времето ще е предимно облачно и ще има валежи? 

Над Централното Средиземноморие са оформи бавноподвижен центърна ниско налягане, който ще оказва влияние на времето не само над нашата страна но и над Балканите, а и над много райони на Южна Европа. И тъй като този център се придвижва много бавно на изток, за по-дълъг период от време, над нашата страна ще имаме повече облаци и превалявания от дъжд.

В почивните дни с прекъсвания ще превалява, повече в следобедните часове като не са изключени на места и гръмотевици.

В началото на новата седмица остава нестабилността в атмосферата, така че и в първите два - три дни, тоест и в първите дни на април, условията за превалявания ще се запазят.

Според прогностичните модели валежите за целия период за който говорим ще са между 30 и 50 литра на квадратен метър - най-малко на североизток. Това са добри новини, като имаме предвид сухата есен и сравнително сухата зима.

Температурите ще се типично пролетни между 10 и 15-16 градуса, малко по-високи на изток и това, което е особено важно, в следващите 4 - 5 дни, а вероятно и повече, не се очакват слани.

Само по най-високите планински части ще вали сняг - над 2500 метра. 

Застудяване в края на идната седмица

Слабо застудяване се прогнозира в края на следващата седмица, когато от североизток над страната ще се спусне по-студен въздух в челната част на разширяващ се антициклон, тогава се очакват и превалявания, и понижение на дневните температури.

Около и след 10 април е възможно да видим и по-сериозно затопляне, като дневните температури на места ще достигат 27 - 28 градуса.

Ледената покривка в Северния ледовит океан достигна своя максимум и в момента е около 14 млн. и 250 хиляди квадратни километра. Това са нива на леда от преди десетина години, така че осезаемо намаляване на зимния лед около полюса не се наблюдава, независимо от приказките, че последните две години са били рекордно топли. Има промени от година на година, но сериозен спад няма. Ститистически погледнато тази година ледената покривка около полюса е с 2 млн. квадратни килиметра по-малка, отколкото е била в края на седемдесетте години на 20 век. За момента това са стабилни нива, макар че има прогнози, които показват, че след около десетилетие е възможно Северният ледовит океан да е свободен от лед през лятото. Разбира се ние не сме съгласни с тази прогноза, защото фактите показват друго, но все пак е важно да кажем, че учените дават и такива прогнози. Подобни прогнози се правеха и преди, но до момента нито една от тях не се е сбъднала. Защо тази да се сбъдне?