Вчера Държавна опера-Русе получи необичайно и изключително ценно дарение – малък салонен роял „Братя Дидерихс“ – Санкт Петербург. Инструментът може да бъде приблизително датиран – вероятно е произведен в Санкт Петербург в първите години на ХХ век – при всички случаи не по-късно от 1918 година, когато фабриката за пиана, която го е произвела е окончателно затворена. 

Дарител на ценния в исторически план и изненадващо съхранен за своята възраст инструмент е д-р Ирина Славова. Музикалният инструмент има и своята историческа стойност за Русе и за музикалната история на града. Той е бил собственост на Христо Дюлгеров, основател през 1943 година на световно известния русенски хор „Родина“.

Държавна опера-Русе получи ценно дарение – малък салонен роял

Изключително ценна за Русенската опера е връзката му с историческото развитие на Русенската филхармония и на Русенската опера.  Той е първият концертмайстор на новосформирания Русенски симфоничен оркестър. Той събира музикантите-членове на оркестъра през 1947 година, организира репетициите, които тогава се провеждат в училише „Любен Каравелов“, заедно с диригента Константин Илиев е в комисията за подбор на оркестранти. 

Държавна опера-Русе получи ценно дарение – малък салонен роял

Личността на Христо Дюлгеров е значима и за развитието на оперното дело в Русе. Той участва във възстановяването на операта „Гергана“ през 1946 година, което е сериозна  стъпка за създаване на професионален оперен театър в Русе. Така, чрез Христо Дюлгеров, този ювелирен салонен роял е част от музикалната история на града. 

След смъртта на Христо Дюлгеров бащата на д-р Ирина Славова купува инструмента от неговите наследници. Семейство Славови е едно от многобройните русенски семейства, които са страстни почитатели на касическата музика и на оперното изкуство. Ирина Славова е лекар - анестезиолог, работи от 11 г. във Великобритания.

Салонният роял за първи път ще излезе пред публика на сцената на Русенската опера на 18 март 2025 година като част от инструменталния ансамбъл, който ще изпълни световната премиера на моно-операта „Алма“, посветена на Алма Малер, съпругата на Густав Малер. Световната премиера е част от програмата на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“. 

Чуйте какво казаха за дарението директорът на операта Пламен Бейков, ръководителят на архива в операта Веселина Тончева и дарителят д-р Ирина Славова.