С екипа на Асоциация на Парковете в България следим отблизо случая с дървото в трънско, което е вписано в Регистъра на вековни дървета в България, но въпреки това го грози опасност от отрязване. Основателно ли е това намерение и как се стопанисват вековните дървета у нас – разговаряме със Симеон Арангелов, експерт биолог.

Ето какво споделят в страницата си във Facebook oт Асоциацията:

„След падането на един клон от 450 годишен зимен дъб в гора в землището на с. Милославци, далеч от пътища или населени места, РИОСВ София решават, че дървото е опасно и трябва да бъде премахнато от регистъра на вековните дървета в България и да бъде отсечено.

Това дърво и подобните на него изпълняват важна екологична роля. Те имат сухи части и хралупи, които животните използват за подслон и убежище. Отмиращите части на такива дървета служат за хранителен ресурс на различни гъби. И именно регионалните структури на министерството са институциите, които трябва да ги съхранят.“

Г-н Арангелов, какви действия предприехте по казуса със зимния дъб в трънско до този момент?

Недопустимо е такова дърво да бъде отрязано. Веднага подадохме становище към РИОСВ София, в него сме се позовали на закона за биологичното разнообразие, тъй като именно по него се опазват вековните дървета у нас.

Това е и смисълът на регистъра на вековните дървета и едно дърво да фигурира там – за да бъде опазвано. Това, че има паднал клон е напълно естествено за дърво на такава възраст. Старите дървета имат хралупи и изсъхнали части и дори е странно да има старо дърво в толкова добро здравословно състояние, че да няма никъде нищо изсъхнало по него.

Самият факт, че се учудват, че има изсъхнала част, камо ли пък предложение дървото да бъде изрязано, звучи доста абсурдно. Още повече, че самото РИОСВ не е органът който може да разреши едно дърво да бъде махнато от регистъра. Това е МОСВ.

Кой е сметнал дървото за опасно?

Най-вероятно горското стопанство са подали искане това дървото да бъде премахнато. За съжаление колегите от горските стопанства като че ли не могат да оценят степента на важност на тези дървета. Те са учили, че едно дърво, за да бъде ценно, трябва да е право и едно такова криво, чепато дърво, го гледат като че ли е някакъв рак, който трябва да бъде премахнат от гората. Зад него, може да видите и снимката, се вижда иглолистна култура, едни клечки, правилно подредени и изведнъж - едно странно дърво, което вероятно за тях не отговаря на никакви критерии за горско-стопанска практика. Не може да се обобщи, че всички горски мислят така, разбира се. Много колеги осъзнават тяхната важност, маркират биотопни дървета, каквото е и самото дърво в трънско. Това са такива единични дървета, които дори в гора, в която се добива, трябва да бъдат запазвани, тъй като те се явяват място убежище на кълвачи, сови, диви котки, които в една по-млада гора няма къде да намерят и храна, и подслон. Така че, равномерното наличните на такива биотопни дървета и изключително ценно за една гора и това увеличава многократно био разнообразието на даденото място.

Стигали сме и до куриозни случаи, във Варна, където ние подаваме предложение дадено дърво да бъде обявено за защитено, дърво на стотици години, с история, включително легенди. Разбирайки за това дърво, което е участвало и в конкурси, добре известно е и на местните там, но не е обявено за защитено, от Асоциация на Парковете направихме предложение то да бъде обявено. Съответно РИОСВ Варна, която е длъжна да направи оглед на самото дърво да прецени дали то е подходящо, се е свързала с общината и с горското стопанство и те са направили една комисия, която е установила, че това дърво е много странно, има жици наблизо и някой клон може да падне и ги прекъсне. Само че, тези жици са доста след дървото, и колкото и да е старо електрозахранването там, на около стотина години, дървото е там поне 500 години преди това. В крайна сметка отказват да го обявят, и нещо повече – предлагат да бъде сериозно окастрено или при необходимост – отрязано. Да отрежеш такова дърво  е все едно да изкорениш историята на мястото, това не е само заличаване на природата а и идентичността на даденото място.

Трябва да се работи повече с колегите от горския сектор, тъй като това не е изолиран случай, не се разбира важността на тези дървета, а те са - изключително ценни.

След подаденото становище от Асоциацията на Парковете в Българя към РИОСВ София, се очаква техния отговор.

Очаквайте повече информация.