115 години Историческият музей в Бяла посреща гости от България и целия свят. Той е най-стария музей в Русенска област. На 17 септември /нов стил/ 1907 г. княз Фердинанд и  великият княз Владимир Александрович, син на руския император Александър II, официално откриват музея. Експозицията е отворена и по време на Първата и Втората световни войни. В книгите за посетители има запазени многобройни отзиви от германски войници и офицери от двете войни, които с интерес са разглеждали експонатите в къщата, в която по време на руско-турската война 1877-1878 г. са живели руските императори Александър II и Александър III – тогава престолонаследник и командир на  Русчушкия отряд. Първото име на музея е „Александър III“ и неговият монограм, изработен от стомана, е вграден във входната врата.

По повод на 115 годишнината на музея  е експонирана изложба  от фотографии, която е посветена на създаването и откриването на четирите музея, където по време на руско-турската война живее император Александър II с многобройната си свита и също открити заедно през 1907 г. – в Плевен, Пордим, Горна Студена и Бяла. Малко известен факт е, че през ноември 1877 г. една седмица в тази къща в Бяла живее и създателят на руската военна хирургия професор Николай Пирогов. Изключително редките фотографии са направени по време на изграждането на четирите музея от Петър Деянов - завеждащ постройките на четирите музея, и при откриването им от придворния фотограф на княз Фердинанд  Георг Волц.

Важно е да се отбележи, че първата експозиция на историческия музей в Бяла е създадена  от големите български художници Иван Мърквичка и Антон Митов и скулпторът Борис Шатц.

Напълно забравен факт е, че изключително съществен принос за създаването на  четирите музея в Плевен, Пордим, Горна Студена и Бяла има беленският жител Ангел Крушков. Под влияние на неговите разкази,  при посещението си през 1901 г. в Бяла, Стоян Заимов и разглеждайки току-що реставрираната къща, в която е живял по време на Руско-турската война Царят-Освободител, в Заимов се заражда идеята да се превърнат в къщи-музеи всички ония сгради, в които е живял Освободителят на България през време на войната. Така в Бяла през 1901 г. се оформя идеята за "къщи-музеи", които да напомнят освободителната война, особено живота на Цар-Освободителя. Идеята е реализирана от Комитета „Цар Освободител Александър II“ - орган на Поборник опълченското дружество. От края на  декември 1901 г. Комитетът, с почетен председател княз Фердинанд и оперативен председател Стоян Заимов. призова и организира 500 свои клона в цялата страна. Ангел Крушков е избиран за кмет на Бяла, за депутат от Народно-либералната партия на Стефан Стамболов, издател на вестници и т.н. В неговата къща заседава комитетът „Александър II“. Изключителната мемориална снимка от заседанието на  комитета в дома на Ангел Крушков по повод приемането на готовия музей, открадната преди около 10 години от ИМ-Бяла, беше издирена от русенската прокуратура и следствена служба и предстои да бъде върната в ИМ-Бяла. За заслугите си, по време на освещаването на паметника на цар Александър II в София и къщите-музеи, Ангел Крушков е награден от император Николай II с ордена „Св. Анна“ 3 степен. Освен него, за участието си в създаването на музеите и този в Бяла, са наградени и русенският владика Василий, възпитател на престолонаследника княз Борис с икона на Богородица, украсена със скъпоценни камъни;  ордени „Св. Станислав“ получават русенецът Петър Чернев - бивш кмет на София, русенските окръжен управител, градоначалник и архитект.