
Какво е Вашето решение на проблема с бездомните животни?
Това е поредният въпрос, който зададохме на кандидатите за кмет на Варна. Отговори получихме от Иван Портних, Ивайло Костадинов, Христо Димитров и Петър Николов. Публикуваме ги по реда на номера им в бюлетината
7 Иван Портних, ГЕРБ:
Община Варна има действаща програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета за периода 2023-2027 г. Документът, приет след многократни срещи и обсъждания с неправителствения сектор, е съобразен с препоръките на Световната здравна организация, според които кастрацията, ваксинацията, обезпаразитяването и връщането на животните на местата им на залавяне са единственият ефективен начин за намаляване на възпроизводството. В тази посока са насочени и усилията ни – към намиране на възможно най-хуманното решение на въпроса с подкрепата на природозащитните организации и гражданите.
Част от четириногите на улицата, за съжаление, са изоставени домашни кучета. Те идват основно от ромските махали, вилните зони и местностите край Варна. Затова ще засилим и контрола над домашните любимци в тези райони, и не само там, защото явно не можем да разчитаме на съвестта и отговорността на стопаните.
20 Петър Николов, Български възход:
1. Изготвяне на план-програма от Община Варна за изпълнение на Националната програма за ограничаване на популацията на бестопанствените животни
2. Стриктен контрол по отношение работата на общинската администрация във връзка с подаването и отработването на сигнали от граждани
3. Разяснителни кампании и оказването на съдействие на граждани във връзка с правилното отглеждане на домашни любимци, тяхната регистрация, права и задължения като стопани и права и задължения като граждани спрамо безстопанствените животни
4. Ефективно преструктуриране на звеното, което е ангажирано с контрола и регистрацията на животни и изготвянето на бюджет за дейността на ОПБК с. Каменар съобразен с нуждите за адекватно изпълнение на дейността
5. Осигуравяне на подходяща квалификация и нейното повишаване за служители, които са ангажирани в дейността на ОПБК с. Каменар
6. Осигуряване и оборудване на Амбулатория към ОПБК с. Каменар, която да осигурява всички необходими ветеринарномедицински услуги свързани с лечение, кастрация и регистрация на безстопанствени животни и да стане притегателно и желано място за работа на ветеринарни лекари и стажанти от областта.
7. Намаляване на таксите за чипиране и паспортизация на домашни животни.
8. Превръщане на ОБДК в общинско предприятие, което да генерира приходи, да подобри материалната база и условията на живот на настанените в приюта кучета.
21 Ивайло Костадинов, ИТН:
По улиците на Варна бездомните кучета вече са много по-малко отколкото преди години. Факт. Но, предвид състоянието на общинския приют, се страхувам да си помисля с цената на какви страдания – и на хора, и на животни, е постигнат този „успех“. При това с годишен бюджет от близо половин милион лева.
Решението, според ИТН, е в трайно и добре формулирано публично-частно партньорство. При това с доказала своя капацитет организация за защита на животните.
Решението е в безкомпромисния контрол за изпълнението на всички нормативни актове, контролиращи отглеждането на домашни животни на територията на общината.
Решението е в масирана информационна кампания и безплатна програма на общината за стимулиране на кастрацията на домашни кучета.
Колкото до котките... Много са, наистина. И разнасят бълхи и кърлежи. Доста възрастни хора ги хранят и замърсяват. Повече хигиена, контрол и пръскане (срещу комари – също) според мен ще решат доста от тези проблеми. Иначе ми е трудно да си представя лов на котки. А и те в известна степен са символ на Варна...
24 Христо Димитров, Алтернативата на гражданите:
Ние от Алтернативата на гражданите смятаме, че проблемът с бездомните животни във Варна е голям и към него трябва да се подходи разумно и сериозно. На първо място считаме, че е необходимо да се работи много по-активно с граждански организации и доброволци. Това са хората на терен, които вече използват голяма част от работещите решения, познават най-добре животните и техния хабитат. Съвместно с тях може да се изготви план и да се реализира една полезна кампания за кастрация. Необходими са също мерки срещу недобросъвестните стопани, които изоставят животните си - домашни любимци трябва да имат само тези, които осъзнават отговорностите си.
42 Коста Стоянов, Възраждане:
На първо място: Трябва сериозен ремонт на приюта за безпризорни животни в село Каменар. Този обект трябва да придобие европейски облик, да се предлага нужното и подчертавам хумано отношение към животните. Задължително е да се извърши ремонт на базата, да се закупи техника за кастрация на животните, при това да има възможност да се кастрират и котки, защото това в момента се извършва от доброволци, с техни средства, което е недопустимо.
На второ място: работа с неправителствения сектор, диалог и намиране на решения как мога да бъдат осиновени тези животни.
Разбира се – необходимо е и по-мащабна реклама за осиновяване на бездомните животни, защото с времето хората ще предпочетат да приберат едно изстрадало животно, което е било на улицата, вместо да дават хиляди левове за породисти животни.
На следващо място – време е да влезем в 21 век. Да се подготви онлайн платформа и приложение, в което желаещите осиновители от други градове да могат да осиновяват животни от приюта в Каменар.
Ще търсим решение и в добри практики от чужбина. Най-вече ще разчитаме на организациите, които имат изключително богат опит и могат да дадат решения, които да помогнат за намаляване броя на животните на улицата.
За стопаните: задължително чипиране на домашните любимци, както и строги глоби, в случай, че бъде установено, че са изхвърлили животните си на улицата.
И разбира се: Засилване на зоополицията. Абсолютно неприемливо е насилието над животните. Тук смятам, че ролята е и на държавата, но местната власт също има инструменти, които ще се доразвият, за да не се допускат зверства спрямо животните.
Очаквайте на 23 октомври отговорите на кандидатите на въпроса:
Морската градина и Крайбрежната алея – къде да има движение на МПС?