В пастите за зъби има два раздела продукти  - битова химия, която е много позната на пазара, и пастите за зъби на основа естествени съставки. Още 5 века преди Христа, хората са използвали стрито дърво, мидени черупки или камък за да почистват зъбите си.

В пастите основна съставка е абразива, но за щастие днес продуктът е доста различен по състав. Зъбът е твърд повече от кост, но нежната и деликатна част са венците. Затова изборът на пасти и четки за зъби трябва да са съобразени с него. А те винаги трябва да се избрат заедно – четката е спрямо венеца, а пастата е за зъбите и венеца. Ако венецът е чувствителен или болен, тогава четката за зъби трябва да е по-мека и да не е с правоъгълна форма, а скосена. А дали е здрав, може да се види и с просто око по цвета му.

Това разказа в рубриката „По-здрави с Дарик Югоизток“ – Милица Христова – консултант в санитарен магазин „Агата“ в подлеза на БСУ в Бургас. Малкият семеен бизнес, насочен първостепенно към лекарите, но и към широкия потребител бързо си спечели авторитет, благодарение на отношението към клиентите, компетентността на екипа и добрите продукти.

В разговор за оралната хигиена, Милица Христова е категорична, че най-важното при избора е състоянието на венците, независимо дали става дума за паста, четка, конци за зъби или вода за уста. Друг акцент, по думите й, при избора на продукти е наличието на битова химия в тях, дори при копринените конци за зъби.

Експертите съветват: Хвърляйте маските против грип на всеки два часа

„Изборът на пазара днес е голям и често, благодарение на маркетинг стратегии едни продукти печелят пред други. Често посягаме към продукт, който стратегически ни вдъхва доверие, а също – решаваме по цвят или по навик. В битовата химия се използват субстанции, които действат пристрастяващо. Важно е изборът за клиента да е здравословен не само за зъбите и венеца - той трябва да се пази от определени продукти за уста. Доказано е, че човек през живота изяжда близо 2 кг. паста за зъби, чрез миенето“, коментира още Милица Христова.

По думите й, аналогична е и ситуацията с водата за уста, която също може да съдържа повече химия, както и да има ограничение за ползване не повече от две седмици след определени интервенции. „Ние работим в тясна връзка с лекарите и спрямо индивидуалните потребности и статус, за да предпазим нашите клиенти от погрешни решения“, пояснява тя.  

Освежителите за уста, Христова определя като препарат за временно потискане на здравен проблем. „Но един природен продукт като женшен, например върши чудесна работа като неутрализира миризмите, без да вреди“, препоръчва тя.  

За избелващите гелове и пасти, за плаката на пушачите,  за това как и какви продукти да подбираме, според здравния ни статус и ефективността им, през интересните примери от физиката, химията и историята, чуйте в звуковия файл от Милица Христова – консултант в санитарен магазин „Агата“: