Д-р Лидия Стефанова е административен директор на голяма болница в Бургас, специалист по обща медицина, магистър по здравен мениджмънт и управление на здравните грижи. Специализира кардиология. Владее писмено и говоримо английски и руски език. 

За д-р Стефанова пациентът е този, които винаги стои на първото място.

Високо образована, с успешна кариера и с голяма кауза, която е и причина да приеме да бъде част от листата на ГЕРБ – СДС в Бургас с номер 2 в интегралната бюлетина. Д-р Стефанова е част от гражданската квота с преференция 107.

За високото призвание и за приоритетите на д-р Лидия Стефанова, по които ще работи в следващия парламент, ще си говорим с нея сега:

Д-р Стефанова, здравейте, защо един уважаван лекар и експерт като Вас иска да бъде част от следващия парламент?

Основната ми мотивация за включване в политиката е необходимостта от законодателни промени в здравния сектор, които да подобрят качеството на здравните продукти в полза на пациентите, както и подходяща мотивация на медицинските специалисти да се обучават и упражняват професията си  с цялото внимание и съпричастност към страдащите пациенти и техните близки. „Модерната медицина е на прага ни! Тя е състезание на знания и умения, а медицинските резултати и отношението към пациента са в центъра на здравеопазването в целия демократичен свят.         

Д-р Стефанова, казахте преди малко цели. Кои са целите, които ще работите в 49-то НС?

Аз съм изключително посветена на професията си и не се страхувам от работа. Затова съм маркирала няколко основни приоритета, ако жителите на Бургас и региона ми гласуват доверие. А те са: Създаване на условия за равен достъп до качествено здравеопазване за всички хора в България. Подобряване на диагностиката, консултацията и лечението на населението в страната. Повишаване качеството на здравните грижи чрез привличане на висококвалифицирани кадри и обучение на млади лекари. Законодателни промени за прозрачно субсидиране и стимулиране на болници в малки и отдалечени населени места. Превръщане на националното здравеопазване във водеща, високотехнологична индустрия на Балканите. Привличане на инвестиции и проекти от страната и чужбина в научноизследователската дейност, разкриване на нови, добре платени работни места и за издигане благосъстоянието на жителите на Бургас и региона.               

Звучи чудесно, но как биха могли да се случат тези промени? Ще разчитате ли на своя административен опит?

В целия демократичен свят здравният продукт е резултат на висококачествени медицински грижи и отношение към пациента. Това е много важно. В болницата, която управлявам, виждам реализирани всички мои идеи и желания, които искам да се претворят в националното здравеопазване в по-голям мащаб. Постигнали сме не само широка достъпност, поддържаме качество, което е доказано с експертизата на световно признати лекари, които идват по покана на Българския Кардиологичен Институт. Преди по-малко от месец ни гостуваше уникалният гръден хирург проф. д-р Диего Ривас, малко преди него беше кардиохирург от световна величина – проф. д-р Тиери Карел от Швейцария, с който екипите в „Сърце и Мозък“ направиха няколко комплексни операции от най-високо ниво на компетентност. 

Оценката на водещите световни специалисти е, че при нас се извършва медицинска дейност, за която биха ни завидели почти всички европейски държави, при това на цени, в пъти по-ниски от цяла Европа, което е богатство за българските пациенти. Затова съм убедена, че с опита си мога да пренеса този работещ модел в националното здравеопазване. 

Защитавате идеята за равен достъп до високотехнологично здравеопазване и спешна медицинска помощ за всички хора и всяка точка на страната. Как на практика може да се случи това?

С изготвяне на нов закон за прозрачно субсидиране и стимулиране на малки болници с първо, по изключение второ, ниво на компетентност - в Германия са известни като „дневни лечебници". Едновременно трябва да се забрани разпиляването на оскъдния обществен ресурс и правителствата да престанат с безразборното „разхвърляне" на бюджетни субсидии за и ежегодното „целево" покриване на лоши дългове на големите болници в големите градове. Този ресурс чрез НЗОК следва да бъде насочен към развитие на новите технологии, всеобхватното лечение, ранната диагностика и приближаване на цените до европейските – огромната диспропорция между цени и качество в здравеопазването на България ще продължава да задържа развитието и никаква реформа няма да направим, няма да задържим младите лекари и младите медицински специалисти в страната. Демографията е безпощадна. Модерната медицина е състезание на знание и умения и преди всичко на напреднало и честно управление на всички ресурси.

До каква степен е важна превенцията за по-добро то качество на живот на българските граждани и нужна ли е държавна политика?

Здравната профилактика приоритетно се осъществява в доболнична помощ – кабинети на ОПЛ и амбулаторни специалисти. Редовното проследяване на хроничните оплаквания са важен барометър на онези индикации за отклонения, които нямат клинично изражение. Висококвалифицираните специалисти на ‚Сърце и Мозък‘ Бургас провеждат напълно безплатни специализирани прегледи както на територията на лечебното заведения, така и в медицински центрове на други населени места като в гр. Айтос и гр. Карнобат,  например. Тук е моментът да споделя, че болницата планира да разшири тази си дейност и да посещава още малки и отдалечени населени места, където достъпът до медицински специалист е затруднен. 

Профилактиката е свързана и с просветна дейност - за повишаване на здравната култура във всички възрастови групи. Заедно със сдружението на младежкото БЛС, където съм почетен член стартираме програма през април, която ще бъде посветена точно на образователната дейност – планираме да посещаваме училищата, където ще надградим познанията на тийнейджърите, а защо не и да пробудим мечтата в някои от тях да станат бъдещи медицински професионалисти. 

 Кои са качествата, които един политик трябва да притежава за да може да работи ефективно в интерес на гражданите?

Звучи патетично, но е моята единствена дефиниция - „Да обичаш хората и родината повече от себе си!" С други думи, народните избраници, депутатите и избраните след това от тях министри трябва всекидневно, не с високопарна реторика, а на дела, да бъдат всеотдайни и най-вече четни служители само в интерес и за благото на хората, отделния пациент, българското семейство. Никои от тях да не търсят лично забогатяване и участие в картели, да приемат с достойнство и изпитват удовлетворение от своята обществена работа и с това да са горди децата им! Да обичат всички избиратели повече от своята политическа партия и повече от своята кариера, да насърчават конкуренцията и състезанието в обществото само по качество и достойнства на резултатите.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!