„Милиардите в бюджета на НЗОК растат обратнопропорционално на кадрите в здравеопазването и това не води до качествена здравна грижа. Свидетели сме на все по-голям хаос и нарушен баланс. Случаите от преди дни с две български деца са показателен пример за това. Опитваме се да спасим едно дете, ангажирайки държавният ресурс за транспортирането му за лечение в чужбина, докато друго дете умира, защото не е транспортирано до друга болница в по-голям град. Това говори, че дори по региони в страната здравната помощ не е равномерно разпределена. Имаме множество болници концентрирани в един областен център и други райони на България, при които в периферията има тотална липса на медицинска помощ. Този проблем се е превърнал в болест, която е станала на практика нелечима“. Това коментира в ефира на Дарик, собственикът на първата частна болница в България и бивш президентски съветник по въпросите на здравеопазването - д-р Зияд Ел Масри.
Според него този държавен проблем можеше да бъде решен, ако още преди години беше създадена т.нар. нова карта на здравеопазването в страната, която твърде дълго се отложи във времето. „Здравеопазването отдавна се превърна в стока, която се продава според бизнес интересите, обема от клиенти и възможността им. Извън големите областни градове има места, където материалната база е оставена занемарена от десетилетия, защото бюджетът не позволява, а парите за здраве от държавата растат“, счита той. Същевременно, по думите му, 8 млрд. бюджет на касата явно не са достатъчни, за да покрият услуги и манипулации. „За изследвания и лечение на едни от най-значимите заболявания отново, както преди десет години е нужно доплащане от страна на пациента. Защо НЗОК не успява да покрива тези услуги, предвид че за 10 години увеличението на средствата в тази посока нараснаха страховито?“, пита д-р Ел Масри и напомня шегата с очакваните от почти две петилетки медицински хеликоптери.
Той е на мнение, че сюжетът е аналогичен и в другите сектори, където най-финансираните дейности и ведомства, остават най-проблемни. „Интересно, но в областите, в които непрекъснато се наливат средства и те изчезват, там независимо кой се определя като опозиция, или колко са партиите и коалициите, никой не говори за тези болезнени теми. Някак, колкото и едните да са срещу другите – по някои въпроси безгласните споразумения текат и продължават. А от тези процеси страда единствено средната класа, която е длъжна да гледа и слуша непрекъснатите им нападки, повече на естетически теми, отколкото на политически“, казва още д-р Зияд Ел Масри. По думите му, отдавна никой в държавата не се интересува от качествата или липсата на качества на българските политици. „Така сме се отвратили от безсмислените за целия народ теми – кой бил крадец, кой бил корумпиран, нито кой от тях ще влиза в затвора… Времето минава, а истински важните за сраната ни въпроси с енергетиката, здравеопазването, икономиката не са обект на работа за нашите политици. Ако не беше така, в тези сектори щеше да има положителна промяна“, твърди д-р Ел Масри.
И отправи едно предизвикателство: Може ли един бургаски гражданин да изброи с имена всичките 14 депутати от нашия регион, познаваме ли ги? Освен 6,7 души, които виждаме по телевизията, всъщност не познаваме народните представители. Много от тях от години са в НС и никой не е чувал за тях, те просто са един глас за една партия или коалиция и това е“
Повече по темата, чуйте от д-р Зияд Ел Масри в звуковия файл: