Представяме ви началниците на Клиниката по обща и кардио реанимация към ‚Сърце и Мозък‘ Бургас – д-р Валентин Милев и д-р Цветан Градинаров – лекарите, които всеки ден извършват медицински чудеса, връщайки пациентите към живота.
Д-р Валентин Милев завършва МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ Варна. През 1995 г. защитава специалност по Анестезиология и Реанимация към МУ София. 2017 г. завършва здравен мениджмънт. Специализира анестезия в кардиохирургията в болницата Costa Messa, Калифорния, САЩ, в „Casa di cura Santa Maria“ в Бари/Италия (2008 г.), във Франция (2012 - 2018 г.). През 1993 г. работи във ВМА София и във ВМБ Варна. През 2001 г.оглавява отделението по Анестезиололия и интензивна медицина на МБАЛ Варна към ВМА София. Има опит в клинични проучвания и множество публикации. Владее английски, френски и руски език. Към настоящия момент д-р Валентин Милев е началник на общата реанимация към ‚Сърце и Мозък‘ Бургас. |
Д-р Цветан Градинаров придобива специалност „Анестезиология и интензивно лечение“ в МУ София. Работи от 2004 год. в УБ Лозенец - София и УМБАЛ „Света Марина“ - Варна в областта на сърдечната хирургия. Ръководил е последователно структурите по анестезиология и интензивно лечение към кардиохирургия в УМБАЛ „Света Анна“ София, УМБАЛ „Света Марина“Варна, „Сърце и Мозък“Плевен. Специализира анестезия при коронарна реваскуларизация на биещо сърце в Льовен, Белгия; анестезия и интензивно лечение при TAVI процедури във Франкфурт, Германия. Асистент към катедрата по Анестезиология и интензивно лечение в МУ Плевен. Към настоящия момент д-р Градинаров ръководи клиниката по кардиореанимация в ,Сърце и Мозък’ Бургаc. |
Анестезиологът за повечето от нас е анонимен лекар, чиято единствена задача е да даде на пациента упойка преди оперативна интервенция, но неговите функции надхвърлят стократно това. Сред медицинския персонал той често е наричан „заместник на ангел пазител“, който се грижи за живота на пациента.
Анестезиологът е този, който осъществява предоперативната подготовка на пациентите. За да прецени коя е най-точната анестезия, специалистът се запознава в детайли с вида на операцията и техниката на нейното извършване. По време на операцията въвежда и държи пациента в анестезия, като следи всички жизнени показатели – дишане, сърдечна дейност, хемодинамика, температура, лабораторни показатели. Анестезиологът е и този, който реанимира болния, когато се налага. След като операцията приключи, анестезиологът извежда оперирания от анестезията и назначава терапия, която ще предотврати следоперативните рискове и ще помогне за бързото и ефективно възстановяване на пациента. Освен многопрофилен специалист, анестезиологът познава човешката душа. Виждал я е отвътре!
Как решихте да станете лекар?
Д-р Валентин Милев: Медицината не беше детската ми мечта. Когато завърших средното си образование, трябваше да се насоча към избор на висше училище. Пред мен стоеше избор между МЕИ Варна, Икономическия университет и медицината. Инстинктивно избрах да бъда лекар. Приеха ме веднага с отличен успех. Веднага щом започна следването ми разбрах, че медицината е моето единствено призвание и се радвам, че се доверих на инстинкта си. Аз съм упорит човек и много последователен в работата си. Със сигурност щях да стана много добър инженер или икономист, но категорично нямаше да горя в професията си така, както в медицината.
Д-р Цветан Градинаров: Не съм израснал в семейство на лекари. В юношеските години изборите ни често се определят от мечти и романтика. В този смисъл и моят случай не е изключение. Лекарската професия е странна смес от свобода, отговорност, предизвикателство и сигурност. Смятам, че в годините интересът към нея у младите хора остава един и същ, независимо от промените, които се случват в обществото.
Защо избрахте тази специалност и как бихте обяснили на дете какво точно работи анестезиологът реаниматор?
Д-р Валентин Милев: Първоначално мислех за хирургия, но времената бяха други. Да кажем, че нямах равни шансове. В последствие се насочих към анестезиологията. Това не е голямото поле на тежките лекарски консилиуми, обсъждания и сблъсъци на тези и контратези. Анестезиологът обича действието. Смятам, че всичко това отлично кореспондира с моята същност и съм избрал правилната за мен специалност. На дете бих обяснил, че анестезиологът има магическата способност да премахва болката, а с поставянето на маската – да пренася пациента във вълшебната страна на сънищата. Мога да обясня и още по-нагледно – ако медицината е футболно игрище и всички специалности са футболисти, то анестезиологът е вратарят. Винаги на голлинията между живота и смъртта и никога не допускаме попадение в нашата врата!
Д-р Цветан Градинаров: Изборът на специалност в моя случай бе плод на разум и рационалност. Най-стойностните хора, които срещнах на професионалния терен на медицината, бяха представители именно на тази специалност. Впечатляваше ме спокойствието и увереността в критични ситуации, които бяха придобили, както и поливалентността им в медицината. Децата са много умни и сензитивни, често пъти те обясняват на възрастните в пъти по-смислено, защото са чисти и необременени. Затова, ако трябва да разкажа на малко дете какво правя, то би звучало така: моето лице е последното, което вижда пациентът преди да заспи, и първото, което вижда, когато се събуди, и не допускам да го боли. (смее се)
С какво бихте отличили реанимацията на ‚Сърце и Мозък‘ Бургас?
Д-р Валентин Милев: ‚Сърце и Мозък‘ е фантастична болница. Категорично съизмерима с най-добрите световни здравни центрове. Клиниката по анестезиология и реанимация е оборудвана с най-модерна апаратура и осигурява 24-часова специализирана, консултативна, стационарна, планова и спешна медицинска дейност. Специалистите извършват преданестезиологични консултации, консултации за подготовка на пациентите за операция, инвазивни и/или диагностични процедури под обща или регионална анестезия, провеждат лечение на пациенти в критично състояние. Имам удоволствието да работя с отлични специалисти в невероятна среда. Смея да твърдя, че болницата е място, където всеки уважаващ себе си лекар мечтае да работи. Това се доказва и с многото специализанти, които имаме.
Д-р Цветан Градинаров: Бях част от екипа на ‚Сърце и Мозък‘ Плевен, където нивото на професионализъм и академичност надхвърлиха всичките ми очаквания. Когато бях поканен да oглавя отделението по обща реанимация на новата болница – тук в Бургас – нямах никакви колебания. Разполагаме с две зали за обща реанимация, една зала за кардио реанимация и интензивна кардиологична зала. Всички те са оборудвани по последни стандарти. Апаратурата е от последно поколение. Това със сигурност е най-добрата реанимация, която съм виждал, и за мен е чест, че работя тук. Тук има високоспециализирани екипи и блестящи професионалисти.
Среща на медицина и вяра – това ли е краткото описание на чудо?
Д-р Валентин Милев: Да! Чудото се случва там, където медицината срещне вярата. Щастлив съм, че съм станал свидетел на много такива чудеса.
Д-р Цветан Градинаров: Чудото е явление или събитие, което няма рационално обяснение. Лекарите сме длъжни да търсим рационални обяснения и когато не успяваме, това рано или късно ни приближава към вярата. В този смисъл сме свидетели на чудеса всеки ден.
Коя е последната книга, която прочетохте?
Д-р Валентин Милев: „Произход“ от Дан Браун
Д-р Цветан Градинаров:„Кръстоносните походи“ от Калин Йорданов
Каква е суперсилата, която искате да притежавате?
Д-р Валентин Милев: Ако притежавам суперсила, бих искал тя да ми дава възможността да сбъдвам мечтите и желанията на хората. Мечтая всички да притежаваме суперсилата да бъдем добри и отговорни хора.
Д-р Цветан Градинаров: Суперсилата, която е нужна на всички нас днес, е състраданието! Пожелавам я на всички ни.