На официална церемония България беше приета в еврозоната. На нея присъединяването беше утвърдено чрез подписване на договор. На 8 юли страната ни беше окончателно приета в еврозоната след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел.

"Сърдечно поздравявам българските ни приятели. За мен е чест да бъда свидетел на това историческо за вас събитие. Това е невероятно постижение за страната ви. Допускам, че е била необходима много усърдна работа, за да се стигне дотук. Желая ви успех", каза датският министър на финансите и председател на ЕКОФИН Стефани Лосе. Дания пое ротационното председателство на ЕС от 1 юли за половин година.

"За мен е привилегия да изкажа най-сърдечни поздравления към правителството. Спомням си, когато Ирландия се присъедини към еврозоната и видях първото евро. Това е много ползотворно за икономиката. Много работа беше необходима, за да се стигне до този етап. Еврото дава удобство и сигурност, това е валутата на споделените ценности. Желая успех на българската държава", посочи председателят на Еврогрупата Пасхал Донахю. 

Зам.-председателят на Европейската комисия Валдас Домбровскис също поздрави страната ни, пише NOVA.

"Еврозоната е по-силна с членството на България, страната също ще стане по-силна. Поздравявам българските власти за това, че процесът беше доведен до положителен резултат. Приемането на еврото укрепва кредитния рейтинг, насърчава инвестиции, има положително въздействие върху растежа и носи сигурност. В дългосрочен план еврото прави цените стабилни и укрепва показателите при шокови сътресения. Сега фокусът е върху процеса. България трябва да продължи с реформите - да се запази темпът им, за да се ускорят ползите от членството в еврозоната. Искам да успокоя гражданите, които се притесняват от присъединяването - имаме потвърдени данни за положителното влияние в дългосрочен план. 

Заместник-председателят на Европейската централна банка Люис Де Гиндос посочи, че процесът по приемането е започнал през 2007 г. "Еврото дава стабилност и ползи за гражданите. Въвеждането му е и важна стъпка напред в икономическата интеграция. Присъединяването на България показва, че сме по-силни само заедно. Европа е по-силна обединена срещу нестабилните икономически фактори. Управителят на БНБ ще стане част от Управителния съвет на ЕЦБ", заяви Де Гиндос.

Финансовият министър на България Теменужка Петкова определи деня като исторически. "Постигнахме своя стратегическа цел. Този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни. Преди 5 години правителството с премиер Бойко Борисов и финансов министър Владислав Горанов направи възможно влизането ни в чакалнята на еврозоната. Без тази решителна стъпка днешният успех би бил невъзможен. Членството ни в еврозоната е предпоставка за икономическа и финансова стабилност, за по-добро развитие на бизнес средата и по-добър стандарт на живот. Благодаря на всички, които бяха по пътя заедно с нас - Еврогрупата, ЕК, ЕЦБ, българското правителство, МФ и БНБ. Положихме невероятни усилия, за да стигнем до този ден. Ще направим всичко възможно, за да оправдаем доверието и да бъдем стожер на финансовата дисциплина", заяви Петкова.