Войната между Русия и Украйна е нарушила износа на пшеница, което е довело до повишаване на цените на пшеницата в Африка с 60%. Това заяви президентът на Африканската банка за развитие (АБР), като предупреди, че континентът ще загуби храни на стойност до 11 млрд. долара заради конфликта.

Гладна смърт грози 2 млн. деца в Африканския рог

"Цената на пшеницата вече се е повишила с около 60%. Царевицата и другите зърнени култури също ще бъдат засегнати. Възможно е да възникне криза с торове, тъй като ще има дефицит от около 2 млн. метрични тона. А това ще се отрази на производството на храни с около 20%", заяви Акинвуми Адесина в реч в нигерийската столица Абуджа.

На среща с президента на Нигерия Мухамаду Бухари Адесина заяви, че войната е създала глобални проблеми, но особено за Африка, която внася огромен процент от храните си от Русия и Украйна.

С 20% намалена реколта от зърно в Украйна може да доведе до „огромна инфлация“

Според икономисти, макар че войната в Украйна е била голям шок за международния пазар, тя дава поуки на страните да избягват силната зависимост от вноса на пшеница.

Русия и Украйна са основните доставчици на пшеница в Африка. Но след избухването на войната на 24 февруари веригите за доставки бяха прекъснати, което предизвика безпрецедентно покачване на цените.

Освен пшеницата, световните цени на слънчогледовото олио и суровия петрол също се покачват рязко.

ЕС планира да контрира Русия с „хранителна дипломация“ в Северна Африка и на Балканите

По официални данни държавите от Магреба разчитат на руска и украинска пшеница, като вносът им покрива над 50% от нуждите на страните.

Африканската банка за развитие планира да помогне на земеделските стопани в Африка да отглеждат пшеница, царевица, оризово сорго и соя, за да предотврати продоволствената криза на африканския континент, като същевременно смекчи въздействието на руско-украинския конфликт, заяви Адесина.

Предупреждавайки, че заради конфликта Африка ще загуби храни на стойност до 11 млрд. долара, той заяви, че АБР е разработила план за спешна продоволствена помощ за Африка на стойност 1,5 млрд. долара, който предстои да бъде одобрен от висшето ръководство на банката.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм