Стойността на меда продължава да пада, а всичко друго се покачва. Пчеларите в Добруджа алармират, че продукцията залежава и масово се разпродават кошери. Сектор ,,Пчеларство‘‘ се намира в тежко състояние, а по-добро бъдеще не се очертава. Това мнение изразиха пчеларите Ивелин Иванов и Георги Тритаков, които коментираха темата за Дарик радио.

Георги Тритаков се занимава с пчеларство над 20 години и е председател на Общинска Браншова пчеларска организация –  Шабла. Ивелин Иванов се занимава с пчеларство от 12 години и е член на Контролния съвет на пчеларското сдружение в Шабла.

На въпроса кои са най-големите проблеми в сектор ,,Пчеларство‘‘, Тритаков обясни, че първо не могат да реализират продукцията на добра цена – да покриват разходите и да остава някаква печалба за тях.  

"Ние в момента едва покриваме разходите си, печалбата е почти никаква, даже сме на загуба. Това е и причината много колеги да се откажат от пчеларството и да продават кошерите си", категоричен е Тритаков.  Друг проблем според него е, че няма национална пчеларска организация, която да защитава интересите на пчеларството пред Министерството на земеделието. ,,Те искат да имаме представителство, с което да разговарят. Опитваме се от години да създадем такава, но към момента не се получава‘‘.  

Проблемът с пръсканията също е голям, обясни Тритаков. "Опитаха се да ги регламентират, но според нас не напълно успешно. Има доста неща, които не са изяснени. По принцип, трябва да подават декларации, които вече са и по електронен път, но подават основно големите земеделци. Например за инсектициди, това от което се отравят пчелите, трябва да се пръска след залез слънце по новите наредби", добави той.  

"Липсата на мотивация на колегите също е налице. Общинска Браншова пчеларска организация –  Шабла в момента сме я спрели от дейност", обясни председателят на организацията Георги Тритаков. Голяма част от колегите са на кантар, дали да продължат с пчеларството.

Разходите се увеличават, а цената на меда пада, коментира пчеларят. 

"Миналата година правихме реализация на 5.20 – 5.50 лв./кг, а сега изкупната цена е между 3.60 – 3.70 лв./кг пчелен мед. Това са 30% надолу. Принуждаваме се да продаваме продукцията си на ниска цена. Лекарствата за пчелите също поскъпнаха, поне с 30%. Голяма част от малките производители се отказват от пчеларството и напускат сектора."

На въпроса, защо хората се отказват от пчеларството, Ивелин Иванов коментира, че пазар няма за българския мед, а  ниската печалба и огромните разходи принуждават пчеларите да се откажат от занаята.

"Имаме ниска изкупна цена, а същевременно голяма конкуренция на пазара, поради  внос на мед от други страни със съмнително качество. От Украйна вкарват евтин мед. Внасят го през Полша, Румъния, Гърция. По магазините има български мед, но  никой не знае дали е български реално? Бяха казали, че ще забранят вноса от Украйна, докато не се изкупи българското производство, но това не се случи. На българския пазар има много застоял мед."

Печалбата е  колкото да си покрия разходите и остава една минимална сума за положения труд, обясни Иванов.  "Масово колегите разпродават кошери и няма кой да ги купи, няма желаещи. Въртим се в един омагьосан кръг."

Климатичните изменения също са голям фактор, сподели пчеларят. ,,Заради сушата добивите са пък три пъти по-ниски от обичайното. Тоест имаме по-ниски добиви и по-ниска цена. Няма как при това поскъпване, цената на меда да продължава да пада."

"Ние не си слагаме труда, колкото искаме да покрием разходите си. Преди, ако с около 100-150 кошера можеше да се издържа едно семейство, сега не можеш", коментира Тритаков.

"Моите наблюдения са, че кошерите в нашия регион – Добруджа - драстично са намалели, поне с 50%"

В пчеларството са нужни ежедневни грижи и усилия. Не можеш тази година да се откажеш, а  другата година пак да решиш да гледаш пчели, категоричен е Иванов.

И двамата са на мнение, че субсидиите са недостатъчни и секторът има нужда от помощ, за да се запази пчеларството.  

По темата работи Ева Иванова, стажант репортер в Дарик радио  Варна