„Лондонското сити като гръм от ясно небе прогледна какво означава началото на войната“. С този цитат от публикация на „The Economist“ с дата 1 август 1914 година, ректорът на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов постави на фокус пред слушателите на Дарик Югоизток темата: „Какво би означавала Трета световна война за инвеститорите“. В авторското предаване „Икономистът говори“ той акцентира върху изпитанията за световната икономика по време и след двете световни войни, ясната логика в настъпилите финансовите трусове и постави на дневен ред въпроса: Ще бъдат ли приложими уроците на историята днес, в условията на глобална несигурност?

Проф. Балтов насочи вниманието върху катастрофалния сценарий от навлизане в Трета световна война на фона на военната инвазия на Русия в Украйна, започнала преди близо две години, кризата в Газа, която заплашва да прехвърли границите, рискът от ескалация на напрежението и евентуален сблъсък между Китай и Тайван.

Несигурността, посочи проф. Балтов, се засилва още повече и от един източник в уравнението, непознат и при двете войни- ядреното оръжие, което в конкретния случай, даже и да не се разглежда в най-апокалиптичния му вариант, а като лимитирано участие, ще измени резултата от тази формула в друга посока.

Каква ще реакцията на финансовите пазари в условията на риск от глобален конфликт, как евентуален колапс ще се отрази на движението на валутните, паричните и облигационните потоци, какви са възможностите и каква е най-сигурната инвестиция, чуйте проф. Милен Балтов в „Икономистът говори“ по Дарик Югоизток: