Министър-председателят на България Кирил Петков беше готов да внесе компромисно предложение и да поиска мандат от парламента за сваляне на ветото срещу Македония. Най-нежеланият сценарий за РС Македония е в България да се проведат предсрочни избори. Това заяви бившият македонски премиер и специален пратеник за преговорите с България Владо Бучковски пред местни медии.
Петков: Сега не е моментът за спирала от избори
Той все пак уточни, че очаква правителството на Кирил Петков да остане на власт и да преодолее сътресенията.
„За съжаление, няколко хода, които Петков предприе през последния месец, оставят у мен резерви дали е готов за такава решителна стъпка”, каза Бучковски по повод възможността София да вдигне ветото срещу Скопие за начало на преговорите за членство в ЕС.
По въпроса за Македония вече има създадено настроение, че в българския парламент трябва да започне дебат и трябва да се внесе нова декларация, в която да бъде включен текст, който липсва в рамковата позиция, а именно искането българите да бъдат включени в македонската конституция.
Османи: Все още няма формален договор с България
„Очакваше се да има предложение от страна на Кирил Петков за намиране на решение за отмяна на ветото. Той можеше да поиска мандат за обявената от президента Макрон инициатива, като подписването на евентуално споразумение можеше да се случи в Париж. Има редица инициативи по този въпрос – на Макрон, на Шолц, които биха могли да се разгледат от Народното събрание. Очевидно е, че и президентът Румен Радев сега прехвърля топката на европейците – те да дадат гаранция за спазването на условията на споразумението“, заяви Бучковски.
Според него, инициатор на идеята България да реагира на неизпълнението на Договора за приятелство и добросъседство от страна на Северна Македония, е президентът Румен Радев.
ВМРО-ДПМНЕ поиска оставката на Ковачевски заради „шегата“ със Западна България
Той подчерта, че през целия период на управление на кабинета постоянно се е спекулирало, че България води две външни политики: „едната – проевропейската, прозападната, проамериканската по-бързо да се стигне до намирането на решение, водена от кабинета на Кирил Петков и неговия външнополитически съветник Весела Чернева, и другата политика – на външния министър, излъчен от ИТН, Теодора Генчовска.“
Бучковски обясни, че разговорите между Генчовска и Османи миналата седмица са преминали в конструктивен дух и са показали, че Петков най-сетне е успял да вкара външния си министър в тематиката, за да може да се постигне договорка със Скопие.
Ковачевски: Франция улеснява преговорите между Скопие и София, но няма предложение
Бившият македонски премиер е убеден, че Кирил Петков е в състояние да си осигури парламентарно мнозинство, но е спорно дали въпросът за ветото ще може да влезе в парламента заради останалите проблеми, които България има да решава в момента.
„Смятам, че ако той реши да постави този въпрос в парламента, ще получи подкрепата на част от депутатите от ГЕРБ и ДПС. Смятам, че ще получи необходимото мнозинство, но няма много време до срещата на върха на ЕС. Времето не му е съюзник, а и при нас вече има умора от това изчакване”, каза Бучковски.
Пендаровски: Проактивната политика на Франция може да ускори преговорите за влизане в ЕС
„Войната в Украйна и руската агресия изкристализираха различията между четирите български партии, които са част от правителството. „Продължаваме промяната е проамериканска, прозападна партия. Демократична България – също. Едно от партиите, която е най-популярна сред софиянците и сред интелектуалците, през последните няколко седмици предупреждава за сериозно влияние на проруските сили и върху самото правителство”, каза още Бучковски.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм