Общинските съветници от БСП за България отправят настояване за създаване на Регионален културен институт, който да се грижи за съхранението, поддръжката и експозицията на античните мозайки в Пловдив. Според тях, подобна структура ще бъде ключова за опазването на културно-историческото наследство и за развитието на града като водеща туристическа дестинация.

Питането им ще поставено на заседанието на Общинския съвет в четвъртък, 5 декември, когато от БСП ще поставят актуални въпроси относно пловдивските подлези, културно-историческите обекти и пешеходната инфраструктура в централната градска част.

Подлез „Археологически“ (до Понеделник пазара) и обектите около него, включително Епископската базилика и други късноантични мозайки, са част от серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“, вписан в Индикативната листа на ЮНЕСКО през 2018 г. Съветниците подчертават, че значението на тези културни ценности изисква специализиран подход и дългосрочна визия за опазването им.

„Създаването на Регионален културен институт е стратегическа стъпка, която ще осигури ресурси и експертен капацитет за управление на културното наследство в Пловдив. Това не само ще запази международното значение на обектите, но и ще ги направи още по-достъпни за туристи и жители на града“, изтъкват от БСП.

Друг акцент в питането на съветниците е върху състоянието на подлезите в централната част на града, които според тях са неглижирани и неизползвани според потенциала си. Подлезът „Археологически“, например, съчетава археологическо наследство и инфраструктурна функция, което го прави идеален за развитие като културен и социален център, считат съветниците.

Те посочват също, че изграждането на многоетажен паркинг на мястото на бившия ТЕЛК, в комбинация с обновяване на подлеза при „Баня Старинна“, може значително да облекчи проблема с паркирането в центъра и да насърчи пешеходния трафик.

От БСП настояват Община Пловдив да даде ясни отговори на следните въпроси:

Има ли цялостна концепция за управление на пешеходната инфраструктура, включително подлезите и зоните за паркиране, за да се подобри достъпът до културните и исторически обекти в централната част на града?

Какви са стратегиите за съхранение и популяризиране на серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол“?

Обмисля ли се създаването на Регионален културен институт, който да се грижи за античните мозайки и други обекти от културното наследство?