Биолог наблюдава и засне бръмбар, който се движи по долната страна на повърхността на водата в Австралия, съобщи електронното издание на "Гардиън".
Малкият воден бръмбар с дължина 6-8 милиметра е заснет да се придвижва във воден басейн в Нов Южен Уелс. Това е първи случай на документиране на подобно придвижване.
Докторантът от университета на Нюкасъл Джон Гулд случайно попаднал на бръмбара, докато изследвал вид жаби. Той търсел попови лъжички, но забелязал нещо, което първоначално му заприличало на плуващо насекомо. След като го заснел, Гулд установил, че бръмбарът всъщност лази отдолу на повърхността на водата, сякаш се движи по обратната страна на стъклена повърхност.
Beetle that can walk upside down under water surface filmed in Australia in world first https://t.co/PJrKqF7x5A
— Guardian Environment (@guardianeco) July 9, 2021
"Просто имах късмет", казва Гулд. "Най-интересното нещо е, че насекомото може и да се движи, и да стои в покой от обратната страна".
Видът на бръмбара не е точно установен, но според учените екземплярът е от семейството на водните бръмбари Hydrophilidae.
"Водната повърхност изглежда действа като подпора за бръмбара, като силата, нужна за придвижване напред, се генерира от крачетата на бръмбара", смятат учените. Според тях този начин на придвижване се е появил, за да се избегнат хищниците във водата.
Гулд е публикувал откритието си в сп. "Етология".