Когато България е единна, можем да постигаме резултати, написа във Фейбук председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, след като стана ясно, че годишният доклад на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония (РСМ) по пътя към ЕС беше приет.

С огромно мнозинство ЕП отхвърли всички текстове, свързани с "македонска идентичност и език" от доклада за напредъка на Северна Македония. Това е ясен знак, че когато България е единна – когато всички наши евродепутати, институции и политически сили действаме заедно, можем да постигаме резултати и да защитаваме националния интерес на най-високо ниво в Европа, заявява Борисов.

"Към приятелите ни в Северна Македония подавам отново ръка – нека заедно вървим напред, на основата на уважението и изпълнението на Договора за приятелство и добросъседство. И на европейския консенсус от 2022 г. В мое лице и в лицето на България винаги ще имат искрен и близък партньор", написа още лидерът на ГЕРБ. 

През последните седмици проведох редица разговори с европейски лидери и представители на водещи политически семейства в ЕС. Обясних ясно, че европейските институции и техните документи не трябва да се използват за националистическа пропаганда, а да служат на истината и добросъседството. Радвам се, че гласът на България беше чут, пише Борисов. Той благодари на Андрей Ковачев "за неуморната работа" и "на нашето семейство" - Европейската народна партия за подкрепата и доверието.

Проектодокладът за напредъка на страната по пътя към ЕС предизвика напрежение в България заради наличната в него формулировка "македонски език и идентичност". Той беше одобрен от парламентарната комисия по външни работи на 24 юни т.г. с 40 гласа "за", 19 "против" и 10 въздържали се. Тогава комисията не допусна внасянето на устна поправка от групата на Европейската народна партия (ЕНП) в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен". Групите на ЕНП, на Социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените съобщиха, че преди гласуването на доклада в пленарната зала в Страсбург през юли ще внесат същата поправка писмено. Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна („Обнови Европа“) внесоха писмени поправки, с които да бъдат заличени споменаванията на езика и идентичността в доклада.