Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи като “естествени”  партньори за бъдещо управление партиите, които бяха в сглобката, но добави и БСП,  и “Има такъв народ” (ИТН) в този списък. Попитан дали включва в това число  Делян Пеевски и ДПС, той повтори - „всички, които бяхме в “сглобката”

“Aйде да ги оставим ДПС да видим как ще се регистрират и какви резултати ще постигнат на изборите. Тези  20 и няколко депутати от едните или другите, ако се регистрират, надали ще са решаващи, ако другите имаме предварително решение”, смята Борисов. 

Лидерът на ГЕРБ изтъкна, че ДПС не са ги подкрепили за правителство, но подчерта, че с тях са направили конституционната реформа, съдебната реформа и са взели решения, свързани с войната в Украйна.  Борисов обясни, че въпреки решението на Националната конференция на партията, с което зачеркнаха социалистите като възможен партньор за управление “това имали в момента в парламента”.

Борисов допусна и БСП, и ИТН като възможни партньори за управление (ОБНОВЕНА)Снимка: Бойко Борисов/ БТА

“Сглобката се счупи заради един министър, аз им отстъпих всичко и всичко беше договорено, те не отстъпиха за вътрешния министър, сега президентът Радев си назначи вътрешен министър, за да сме доволни и двете страни”, отбеляза Борисов.

Първият в ГЕРБ се похвали, че “безспорно е най-успешният премиер”, но подчерта, че трите пъти, в които е бил на този пост са му достатъчни. 

дарик
“Ако трябва да направим изборите по-интересни, да използваме мажоритарен вот, има гръцка система - да използваме нея. Да отидем с решение за след изборите", призова отново лидерът на ГЕРБ, който от вторник заговори за “гръцката система“, с която победителят ще получава бонус, за да може да направи правителство.

“Истината е, че ние си нямаме доверие”

Един от лидерите в коалицията “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) Кирил Петков лаконично отговори на Борисов, че “за да си джентълмен - трябва да си спазваш думата” и подчерта - нямат си  доверие. Той каза, че от коалицията вече са  предложили решение за изход от политическата криза - равно отдалечен непартиен кандидат за премиер, икономист или юрист, и всички да се съгласят за обща програма. 

Борисов допусна и БСП, и ИТН като възможни партньори за управление (ОБНОВЕНА)Снимка: Кирил Петков/ БТА

Относно предложението на Борисов за “джентълменско споразумение” Петков смята, че лидерът на ГЕРБ трябва  "да се замисли каква е дефиницията на джентълмена и кои са приоритетите на България". 

“Изказване преди да му дойде времето”

Не закъсня и отговор от ИТН, които смятат, че изказването на Борисов “е много преди да му дойде времето”. Председателят на парламентарната група на партията Тошко Йорданов отбеляза, че първо трябва да минат изборите и след това да се види каква ще е програмата и кой ще я изпълнява. 

Борисов допусна и БСП, и ИТН като възможни партньори за управление (ОБНОВЕНА)Снимка: Тошко Йорданов/ БТА

“Такива предварителни заявки не им е сега моментът”, посочи той. 

Йорданов обясни, че за третия мандат са разговаряли с всички и са показали ясно как би трябвало да се сформира правителство. Ние подкрепяме практични неща, не партии“, добави той и отбеляза, че ако има програма, която да бъде подкрепена от по-широко политическо мнозинство, тогава би могло да има и стабилно управление. 

Йорданов посочи, че именно Бойко Борисов е бил един от хората, които са  “хвърлили референдума за мажоритарен вот от 2016 г. в кошчето”.