На 20-ти юни в Плевен се проведе регионален форум, който беше посветен на възможностите и предизвикателствата за развитието на зелените региони на България и индустриите за здравословен живот.

Форумът беше организиран по инициатива на Областна администрация – Плевен, като по време на срещата бяха представени новите възможности за развитието на регионите и бизнеса по програма "Околна среда" (2021 - 2027г.) и чрез проектите на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Борислав Сандов: Развитието на Северозападния регион зависи изцяло от задържането на младите хора

Сред акцентите бяха приоритети за развитие на селските райони за периода 2023-2027 г. и конкретните възможности за подготовка на проекти от индикативната програма за 2022 г.

Борислав Сандов, вицепремиер по климатичните политики и министър на околната среда и водите се включи онлайн в дискусията като при откриването на форума подчерта:

„Развитието на Северозападния регион зависи изцяло от задържането на младите хора, от местната икономика и приоритизирането на специфични дейности, характерни за него, и Министерството на околната среда и водите (МОСВ) през своите финансови инструменти, с които разполага, се стреми да създава условия за развитие на региона.

Много е важно да бъдат създадени условия за задържане на младите хора чрез образователния процес, както и да има нужните кадри, което обаче не е само ангажимент на държавата, още по-малко само на МОСВ.

Готови сме да създаваме курсове, насочени към следдипломна квалификация и вече работим с няколко университета. Бихме подкрепили и създаването на регионален университет, който да обучава студенти в специалности, свързани с управлението и опазването на компонентите на околната среда“.

Министър Сандов подчерта, че са налице перспективите, свързани с река Дунав, с местата за туризъм, с горското и селското стопанство, както и с населените места, които създават иновации, но заради недостъпна инфраструктура и липса на приоритети в регионалното развитие е създадена негативна тенденция на обезлюдяване на Северозападния регион, която води със себе си икономически упадък. 

"Северозападна България е най-бедният регион в Европейския съюз, това трябва да бъде променено максимално бързо и е възможно чрез развиване на трансграничното сътрудничество, нови сектори като биоземеделие, алтернативен туризъм, развиване и на свързани с природата решения в различни сфери. Ако бъде следвана програмата на правителството, то след една - две години ще видим промяна в развитието на този регион", каза вицепремиерът Борислав Сандов.

Борислав Сандов: Развитието на Северозападния регион зависи изцяло от задържането на младите хораБорислав Сандов: Развитието на Северозападния регион зависи изцяло от задържането на младите хораБорислав Сандов: Развитието на Северозападния регион зависи изцяло от задържането на младите хора