По-силен антикупен вот очакват социолозите на предстоящите избори. Желание за противопоставяне срещу тежестта на продадените гласове вече се наблюдава и извън по-големите градове.

Това показват анализите на Боряна Димитрова от агенция “Алфа Рисърч” две седмици преди изборния ден. В предаването на Дарик “Стълбището” тя коментира, че неосъществените заявки за промяна от последните четири години будят у партиите страх да се коалират и да търсят допирни точки.

От тази рязка поляризация, която настъпи в политическия живот, се роди или беше продължено неумението на партиите да чертаят общи допирни линии, които да си поставят като задачи и които да водят до управление, което да изпълнява конкретни задачи, коментира Димитрова.

“Изхабяването на политическите актьори, включително и с протакане на сформирането на редовно правителство,изхабяването на лицата и партиите, както и на обществената енергия, всичко това са благоприятни предпоставки в един момент на сцената да излезе новият политически субект, който справедливо или не, но очакванията витаят около фигурата на президента. Да кажем, че той не веднъж или два пъти е излизал от ролята си на президент и е влизал пряко в политическия живот”, посочи Боряна Димитрова.

“Може би трябва да отговорим как се печелят седми поред избори, защото България не е в нормална политическа ситуация. Неслучайно нормалният политически цикъл в нормалния демократичен свят е на 4 години - години, в които можеш да покажеш резултати, години, в които могат да съзреят нови социални тенденции и да се търси нов официално представителство, а когато имаме този скъсен политически цикъл - тогава избуяват всички тези уродливи явления плюс апатията и умората”, допълни социоложката.

Дарик

Според Димитрова избори не се печелят с програми, защото ние нямаме структурирана политическа мисъл на почти нито една партия. Не се печелят с лидерски дебат, защото лидерският дебат изисква да структурираш и покажеш аргументи, воля, усилия и какво ще направиш. Не се печелят и с конкретни ангажименти.

“Когато поемеш конкретен ангажимент, ти можеш да знаеш в следващите години ще направя това, това и това. Това възпитава и хората да си направят сметката – да си кажат, че ако ще вдигат данъците, ще направя това, ако предприемат постъпки в една или друга област – аз ще гласувам за другия. Когато няма никаква конкретика, на терена остават от една страна популизмът, от другата купуването на гласове, от третата различни екзотични формирования, с които хората искат да накажат мейнстрийм играчите”, заяви Димитрова.

“Нови и идеи няма и няма как да има при положение, че сме една и също икономическа и политическа ситауция”

“Няма решение, няма идеи, няма сблъсък на идеи какво да се прави – тогава какво остава оголено на политическата сцена? Остават оголени личностите и личностните нападки. Трябва ли така да се държат? Моят отговор е, че не трябва непременно, но това е единственото, което може политическата класа да представи в този момент на избирателите. Ако сме честни, трябва да кажем, че този тип необуздано говорене и то отстъпи на заден план. Няма ги тези крайни изказвания и късане на ризи. Умората се вижда навсякъде, вижда се в страховете, че всяко прекрачване на граници може отново да взриви ситуацията”.

Дарик

Много силните заявки за промяна от 2020-2021 г. с изключителна поляризация и напрежение в обществото, е силна заявка, която не беше осъществена, смята Димитрова. По думите ѝ, когато имаш силна заявка за промяна и тя не бъде осъществена, това води до силна демотивация.

“Демотивация и подозрителност и на всеки опит след това да се търсят сближаващи линии – с кого би управлявал и какво общо би направил, а да се търси обратното - с кого никога, никога, никога”.

Новото на тези избори - ръст на антикупения вот?

Новото, което виждаме на тези избори е, че купеният вот и желанието да се противопоставиш на купения вот, бяха на различни локации, коментира Димитрова. 

“Обикновено купеният вот е в по-малките населени места и в затворените общности, а в София се противопоставят. В момента, поради разцеплението в ДПС, започва да играе роля това желание да се противопоставиш на купения вот вече не само в София, не само в няколко големи града, но и в различни области на страната. Пак ще повторя, казвам го въз основа на мои наблюдения, доколко това ще изиграе по-сериозна роля, доколко ще се вдигне такъв вот, ще видим и на самите избори. Не трябва да подценяваме демотивиращата роля на страха”.

След разцеплението в ДПС: Създава се нова ситуация

“Двама нови играчи създават съвършено нова истуация. През годините сме наблюдавали ДПС като единен играч, играл ролята и на балансьор. В различни случаи националният фокус на кампанията се измества от фокуса на фракционерството, като че ли основната интрига на тези избори от това кой ще победи, коя ще бъде тройката на победителите се измести върху това кой ще победи от двете ДПС-та”.

Целия разговор с Боряна Димитрова, гледайте в прикачения файл.