За 9 месеца ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не успяха да изградят едно санитарно равнище на доверие помежду си, а документите за споразумение, които си размениха, показват повече блъф и шантаж, отколкото реални преговорни позиции.

Това коментира в предаването "Стълбището" на Дарик социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова.

Според нея  политическите партии демонстрират остро противоборство с цел да се удържи електоратът, без това да води до същностни и дълбоки промени в самата държава. Димитрова цитира социологическо изследване по темата с дейността и мрежите на влияние на Мартин Божанов – Натариуса и Пепи Еврото, което показва, че 70% от обществото е на мнение, че тези обвързаности стигат не само до най-висшите етажи на съда и прокуратурата, но в тях са замесени и политици.

"Когато имаме такъв тип разкрития, такъв тип вече ясно показани, обвързвания и зависимости и когато въпреки всичко нямаме радикални действия за промяна, за реформи в много сфери, не само в съдебната система - образование, здравеопазване и така нататък, тогава усещането, което се оставя е, че тук има едно противоборство - остро и с нападки, с цел да се удържи електорат или да има някакви моментни ползи, без това обаче да води до същностни и дълбоки промени в самата държава. 

За мен, едно от най-важните и най-ключовите неща е какво може да покаже сегашното/бъдещото управление, по това как се отместват нещата в отделните сфери. По-добри ли ставаме с намаляване на катастрофите по пътищата, по-справедливи ли процеси и по-ефикасно и бързо правосъдие ли имаме, по-малка смъртност ли имаме детска и изобщо? Това са важни индикатори за една страна, по които България не се отмества. В същото време целият фокус на общественото внимание, стръвта е съсредоточена върху един не особено висококачествен спектакъл, но за жалост доста високобюджетен за българските граждани", добави още Боряна Димитрова.

Слушайте целия разговор в прикачения файл.