Америка направи още една стъпка към възможността отново да изстреля космонавтите си в орбита, способност, която тя нямаше от близо девет години. Компанията Boeing пусна тестова капсула към Международната космическа станция.
Капсулата е изстреляна без екипаж като планът е пътуването ѝ да продължи 8 дни.
Това е ключова изпитателна мисия от плановете на НАСА да прекрати зависимостта на САЩ от Русия в изпращането на астронавти до станцията, казват от АФП.
Илон Мъск изпраща канабис на борда на МКС
Капсулата напуска земната атмосфера, но двигателите ѝ не се запалват. Тя е „безопасна и стабилна“ в орбита, се казва в изявление на Боинг, но инженерите се колебаят как да продължат.
Основният товар е манекенът Рози, на който са поставени сензори, за да се разбере безопасността за хората.
Репутацията на "Боинг" е заложена на карта, тъй като компанията все още не може да се отърси около кризата с пътническите си самолети 737 MAX. Националната гордост на САЩ също е подложена на риск.
Ако през следващата седмица 8-дневното пътуване мине като по вода(или като по въздух), Starliner трябва да получи зелена светлина, за да превози хората до Международната космическа станция в началото на следващата година.
Първият екипаж вече е избран. Той ще се състои от Майк Финк и Никол Ман, двамата служители на Nasa, и пилотът на Boeing Крис Фъргюсън. Фъргюсън беше командир на последната мисия на совалката и направи така, че Starliner изобщо да заработи.
Starliner трябва да се скачи автоматично със станцията, която е на 400 километра над морското равнище, 25 часа по-късно след изстрелването. Ще се завърне в югозападната част на САЩ на 28 декември.
НАСА е принудена да разчита на руски ракети "Союз" за транспортиране на астронавти от пенсионирането на космическите совалки през 2011 г. след 3 десетилетия, припомнят от "Нюз.бг". САЩ искат да прекратят зависимостта си, макар че отношенията между Москва и Вашингтон в космонавтиката остават имунизирани в сравнение с по-широкото влошаване на двустранните отношения през последните години.
При бившия президент Барак Обама НАСА направи промени в работата си. Вместо да притежава своя техника, агенцията ще наема частни компании за тази цел. НАСА награди "Боинг" и SpaceX с договори за милиарди долари за разработване на решения "Произведено в САЩ".
НАСА се ангажира да плати общо 8 милиарда долара на двете компании, SpaceX и "Боинг", които в замяна трябва да проведат 6 мисии с четирима астронавти всяка до 2024 г. Според доклад на НАСА за един астронавт ще се плаща около 90 милиона долара на "Боинг" и 55 милиона долара на SpaceX, докато в момента САЩ плащат на Русия повече от 80 милиона долара за астронавт.
По-рано днес от НАСА и "Боинг"съобщиха, че е възникнал проблем след изстрелването на ракетата, свързано с пропуснато орбитално вмъкване.
Джим Брайдънстайн, администраторът на НАСА, обяви, че "Старлайнер" не е успял да влезе в посочената орбита и няма да може да стигне до станцията. Към този момент капсулата е под контрол и е в стабилна орбита. Работаа продължава.