Повишаване на доходите на българските граждани и запазване на данъчните ставки на основните данъци ще бъдат част от Бюджет 2025, който се обсъди на днешното заседание на Министерския съвет (МС). Това стана ясно от думите на служебния премиер Димитър Главчев преди началото на редовното заседание на служебния кабинет.
Главчев обаче уточни, че това са само проекти за закони, които могат да бъдат или приети, или отхвърлени от народните представители. Той каза още, че ако рамката на бюджета от 3% бъде нарушена, от МС ще оттеглят законопроекта, но премиерът изрази надежда да не се стига до това.
Главчев подчерта също, че тази рамка ясно показва, че България се стреми към еврозоната.
"Рамката на бюджета е известна, тя показва, че ние се стремим към еврозоната, както сме заявили още при първия състав на правителството. Повишават се доходите на българските граждани и се запазват данъчните ставки на основните преки и косвени данъци. Спазваме си обещанията, които сме дали, и това е поредното доказателство",обясни той.
Във вторник премиерът е провел среща с председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова, която го е уверила, че ще бъдат положени всички усилия, за да бъдат приети проектозаконите възможно най-скоро.
По-късно обаче Българската народна банка изрази становище по Проекта на Закон за държавния бюджет за 2025 г. Тя е категорично против проектобюджета и неговото приемане.
„Предлаганата фискална рамка за 2025 г. представлява цялостна промяна в провежданата до момента икономическата политика в страната, основана на поддържането на ниски данъчни ставки на корпоративните данъци и на данъците върху доходите на физическите лица, които подкрепят икономическия растеж и имат положително влияние върху търсенето и предлагането на труд”, пишат в своята позиция от БНБ. Институцията допълва, че „продължаващото силно нарастване на текущи бюджетни разходи с постоянен характер и поддържането на бюджетни дефицити, които са близки до 3% от БВП, води и до значително нарастване на рисковете пред фискалната устойчивост на страната и също така застрашава постигането на целта за приемане на еврото в България във възможно най-кратки срокове, тъй като се създават рискове за изпълнението както на Маастрихтския критерий за бюджетен дефицит, така и на критерия за ценова стабилност”, пишат от банката.