Бивш икономически министър: Кметът трябваше първо да покаже управленската си програма, след това да мисли за увеличаване на данъците
“Изненадана съм, че кметът Пенчо Милков тръгва с увеличение на данъците преди да сме видели управленската му програма. Със сигурност има нужда от повишаване на данъци, виждаме че дова е политика и на национално ниво. Но преди да коментираме числата като числа в Проекта на наредба, който е качен за обсъждане, предполагам всички русенци очакват да видят управленската програма на новия екип на кмета Милков и в следствие на това да видим и отражението в бюджет 2024 г. и в макрорамката до 2026 г”. Това заяви в интервю по Дарик радио бившият икономически министър Даниела Везиева, която в момента е член на Стратегическия институт за национални политики и идеи.
“Едно е да заявиш приоритети, а друго да застанеш и да представиш цялостната си програма. Защото бюджета е изпълнеие на програмата и политиките на управляващите. Това е финансовия механизъм, с който управляващите изпълняват своите приоритети. Преди да видим една цялостна програма, какво значи заявили сме приоритети. Проиритети можем да заявим и аз и Вие и да кажем, че от утре искаме да ходим пеша и да се храним здравословно. Но управлението на една община изизсква съвсем различен подход”, добави Везиева.
На първата пресконференция след преизбирането си, кметът Пенчо Милков обърна внимание на предлаганите промени в данъчната оценка на имотите и новото райониране. Той поясни, че това е непопулярна тема, но в община Русе размерите на данъците и таксите не са коригирани от 2011 г. Данъчните оценки са ниски и неактуални спрямо покачващите се цени. Държавата ги държи ниски за Русе и те са няколко пъти по-ниски от пазарните. Милков припомни, че още в началото на първия мандат администрацията имаше намерение да направи промени, но заради ковид пандемията и икономическата криза това не се случи, за да бъдат облекчени хората. Сега обаче тази крачка трябва да се направи – данък сгради да се промени от 2 на 3 промила. Според финасистите на общината данъците, които в момента събира общината не могат да покрият разходите. Промените в районирането се налагат, тъй като в момента действащото е от 1998 г. Тогава сметоизвозването е било различно в различните райони на Русе, а сега целият град се обслужва с една и съща техника, на едни и същи интервали и разходите са едни и същи. Затова почти всички минават към първа зона, с изключение на кв.“Дружба“ и „Чародейка“.
Според бившия икономически министър обаче, действията на общините до голяма степен са отражение на това, което се случва в държавата. Правителството няма цялостна програма за своя мандат. “Тръгвайки да говорим за ротация ние определихме къс период. Управленските процеси са дългосрочни. Няма как в рамките на 3-4 месеца да се изработят политики и да се осъществят”, категорична бе Везиева. Според нея качването на косвените данъци ще се отрази зле на бизнеса. Това ще доведе до намаляване на добавената стойност и плащането на преките данъци, което няма да доведе до нищо добро, предупреди тя.
“Русе заслужава една различна икономическа програма, която да е ориентирана към няколко основни икономически сектора. Един от тях е туризма заради уникалното местоположение и реката. Земеделието и индустрия също и не на последно място IT сектора е много силно развит, и ние трябва да започнем да получаваме добавена стойност от него” каза Везиева.
Чуйте в звуковия файл още подробности, както икономика, така и за местните избори, гражданското летище и делото за плагиатство, което още не е приключило