Бистра Деляноф: Този концерт е посветен на всички, които знаят, че сме различни, но можем да звучим заедно и това да бъде красиво
Бистра Деляноф: Този концерт е посветен на всички, които знаят, че сме различни, но можем да звучим заедно и това да бъде красиво
Бистра Деляноф: Този концерт е посветен на всички, които знаят, че сме различни, но можем да звучим заедно и това да бъде красиво
Само ден ни дели от новия концерт-предизвикателство на Симфониета Враца. Този път ще се срещнем с различни изпълнители, които ще представят българска музика и ритми от Азия.
Оригиналният концерт ще бъде под диригентската палка на Бистра Деляноф. А в ролята на солисти ще видим български и чуждестранни изпълнители, сред които: : Елица Нешевска (сопрано), Силсила Махбуб (вокал), Линда Ибрахим (вокал), Драгомир Драгиев (вокал), Живко Василев (кавал), Стойо Стоев (гайда), Борислав Илиев (уд), Константин Кучев (хърди гърди), Петър Йорданов (перкусии); Квартет „Алгара“ – Пирина Христова, Симона Петрова, Яница Герова и Габриела Миланова; „Проект Евразия“ в състав: Атанас Гендов (саз, китара и клавир), Преслава Кръстева (електронни инструменти), Maртин Беронванд (тар и перкусии).
Всички произведения ще бъдат изпълнени за първи път в България във версия за оркестър, със Симфониета-Враца,диригент Бистра Диляноф.
Публиката ще чуе произведенията на Бистра Диляноф – „Български танц“, „Женска молитва“, „Mediteraneum“ и на Атанас Гендов – Oбработка на иракска суфи песен „Fog Al Nakhal“, Сюита върху българска традиционна песен, Персийска сюита по теми от песен „Golnar“, „Коледа – Раждането на Слънцето“.
Да представим първо диригента Бистра Деляноф, чиято идея ще види за първи път бял свят на Врачанска сцена.Чуйте в прикачения звуков файл:
Композиторът Атанас Гендов се занимава с музика от малък, под влиянието на майка си. Постепенно интересите му на рок музикант се разширяват и започва да се интересува от симфонична музика. Негов преподавател по оркестрация е бил диригентът на Симониета Враца Христо Павлов. Във второто интервю ще чуете интересния разказ на Ат.Гендов и за неговите творби в концерта.
Maртин Беронванд е обиколил повече от 20 държави, но казва, че е останал в България, защото само тук се е почувствал у дома си. Не само защото географски сме близо с неговата родина, а защото е срещнал съмишленици и успява да прави с тях музиката, която харесва.
Девойката се казва Силсила Махбуб, от 9 години е в България, дошла е от Афганистан и следва икономика. Тя ще изпълни наистина нещо специално - ще я чуете във втория звуков файл.
И накрая, запознайте се с последния музикант, който ще чуете в интервюто - Живко Василев - кавал.
Долетял е във Враца от Китай, където гостува за втори път. Гради кариерата си по света с българския кавал и казва, че навсякъде е топло приет. За този концерт е привлечен от колегата си Ат.Гендов и е щастлив, че може да свири суфи музика със симфоничен оркестър именно във Враца.
Ето и част от репетицията, която всъщност дава представа каква музика ще чуем на 9 ноември. /трети аудиофайл/
Не пропускайте това ново предизвикателство. Концертът е с начален час 19 в Градската концертна зала на 9 ноември.
Още по темата
- Симфониета Враца замина днес на двудневно турне в Северна Македония
- Цигуларката Лия Петрова: Музиката и изкуството са мост за комуникация между хората
- Празнична музика от Симфониета Враца и Лия Петрова тази вечер във Враца
- Диригент Андреа Тарантино: Елате да чуете световната премиера на моето "Болеро" заедно със Симфониета Враца и още удивидителна музика от Италия