Биляна Иванова e кандидат за народен представител от коалиция БСП “Обединена Левица”. Коалицията е с номер 28 в бюлетината, а Биляна Иванова е втора в листата, с преференция 102.

Здравейте, госпожо Иванова! Вие сте едно от многото вече млади лица в листата на БСП. Като се замисля, това е може би, сигурен съм на 99% , най-младата листа, поне в Русе.

Ами ето това е даването на път на младите, за което ние сме изключително благодарни. Когато един човек има качества и има професионалната подготовка, ето това се случва. Когато ръководителите на една организация виждат пътя към прогреса.

Всъщност, вече сме в последната седмица на предизборната кампания. Предполагам, сте направили много срещи с хората. Вие сте и общински съветник, вече втори мандат. Какво искат хората от политиците?

Хората искат стабилност, искат сигурност и искат предвидимост в държавното и общинското управление. В общинското управление, вярвам, че ние показваме такава стабилност и сигурност, но политическата обстановка в страната в момента е такава, че не знаем какво ще се случи утре, какво ще се случи догодина, да не говорим за 5-годишен или 10-годишен период напред. Хората имат нужда да знаят, че доходите им са гарантирани, че ще се продължи с политиките с грижа за хората, и ще се приемат решения, които не облагодетелстват само едни определени групи, а всички слоеве на обществото.

Стабилност им обещават и от ГЕРБ. Какво по-различно обещавате? Каква по-различна стабилност? Моите наблюдения в предизборните кампании през тези няколко години са, че е лесно да се посочват проблемите на хората. А те проблемите всички си ги знаят.

Всеки като си отвори портфейла знае точно с какви средства разполага до края на месеца и какво може да си купи с тях. Ние сме единствената партия, която предлага решения, като сме оформили 100 точки за интензивен растеж на България, които ако приложим на практика, а ние сме убедени, че можем да приложим, стига да имаме нужното дозинство в Народното събрание, наистина ще се усети осезаема разлика в качеството на живот на хората. Защото ние знаем какви са им проблемите. Ние не ги питаме какви са им проблемите, ние директно им посочваме нашите решения, които им предлагаме и имаме готовите законопроекти, които в първия ден на работа на Народното събрание сме готови да внесем.

Биляна Иванова: Ще работя за децентрализацията на общинитеСлед като знаете всичко това, тогава Вие лично за кои теми русенски бихте лобирали в 51-то Народното събрание, ако хората Ви се доверят в неделя?

Моите теми са темите на хората. Крайно време е вече да се завърши магистралата Русе-Велико-Търново. Много години, повече от 15 ни се обещава тази магистрала и е хубаво вече да се завърши този проект. Моя тема е и темата за втори мост на Дунав при Русе. Като русенска тема възприемам и финансовата децентрализация на общините. Нещо, което може да се постигне с поредица от решения, които Народното събрание следва да вземе. Каква е идеята? Повече средства да остават в общините, за да могат те реално да оперират и да подобряват качеството на живот, тук на място при хората. Русенска община, Ценовска община, Сливо поле, Вятово, всички общини в България всъщност. Моите теми са темите, които вълнуват абсолютно всички граждани на Русе и аз имам вече план, какво бих направила конкретно. Работата на народния представител не е само да се среща с хора и да си говори с тях. Пряко работата на народния представител в групи и индивидуално е да изготвя законопроекти и да ги предлага за гласуване.

Добре, а тази финансова децентрализация, тя не е ли пък срещу политиката, срещу логиката на БСП? Общини като Русе, Варна, Бургас, големите, те генерират големи данъци и е нормално при тях да остават повече средства, но малките общини като Борово, Ценово, Две могили, те, ако разчитат на този процент данъци няма да получат много.

Аз за това започнах именно с това, че ние предлагаме пакет от мерки, пакет от решения, които не са едно и две, а сто. Освен част от доходите на физическите лица, данъка върху доходите на физическите лица и част от корпоративния данък, който плаща бизнеса да остават в общините, ние сме предвидили реални мерки по отношение на стимулиране на малкия бизнес, на семейните предприятия, на земеделските производители. Това е бита на хората, това е поминъка им и е важно да те да могат да бъдат по-свободни и по-спокойни, развивайки своя собствен бизнес в своята община, съответно ще се развива и тя.

Парламентът е законодателния орган в страната, законодателната власт. Като юрист, какво е необходимо да се случи, за да усетят гражданите правовия ред в държавата?

За мен тук има два компонента: качествено законодателство, което се приема не така, че да обслужва определени кръгове от лица или групи хора, а такова, което е насочено към всички граждани. Не само в сферата на гражданското право, а в сферата на административното, данъчното, наказателното. И втория компонент за мен е контролът, който следва да се извършва от органите, които са призвани за това по Конституция.

А отношението ви към съдебната реформа?

Съдебна реформа трябва да се направи. Това няма, може би, човек в страната, който да не го вижда. Въпросът е каква съдебна реформа трябва да се направи. Дали ще свалим едни хора и ще сложим други хора, да не са моите хора, а твоите хора, или ще направим наистина качествено изменение в съдебната власт, такова, че да има реален ефект от работата на съдебната власт и пръвраздавателните институции. Ние сме за второто.

Биляна Иванова: Ще работя за децентрализацията на общинитеВ последната предизборна седмица какви са нагласите на хората?

Хората са изморени, хората са отвратени от всичко това, което виждат по националните медии, в социалните мрежи. Не им се излиза да гласуват за съжаление, но моят призив към тях е независимо коя политическа партия подкрепят или кое лице конкретно подкрепят, просто да излязат всички и да гласуват. Това за мен е единственият начин да излезем от спиралата, в която сме влезли вече седми избори. Ако искаме да приключим за следващите 4 години с цикъла от избори, е необходимо да се формира стабилно мнозинство, а това стабилно мнозинство се формира, когато гражданите излязат и дадат своя глас за този, когато те предпочитат. И между другото, когато казвам стабилно мнозинство, то има едно много пряко измерение за хората. Не знам дали си дават сметка всички, но е нещо, на което ние винаги наблягаме в нашите срещи с обикновените хора. Има един огромен проблем пред държавата в момента и това е, че се намираме в бюджетна процедура. До края на годината трябва да бъде приет държавния бюджет. Ако не бъде приет, това означава, че държавата в следващата година, през 2025 година, всеки месец ще може да харчи по една дванайста от своя бюджет, който е бил заложен за предходната. Ако не бъде приет държавният бюджет, няма да могат да бъдат приети и общинските бюджети. През 2022 година, мисля, вече бяхме в една такава ситуация. Общината прие бюджета си през септември. Това означава, че нито капиталови разходи, нито разходи за социални услуги, нито за увеличение на пенсии, нито за увеличение на минимална работна заплата, нито за други социални плащания, могат да се задържат в тези си нива, които са към момента, нито могат да се увеличат. Затова е изключително важно в момента да постигнем един стабилно управление на държавата, за да може да бъде приет бюджета и държавата да тръгне напред.

На това ли ще разчитате, за да се състави управление след изборите?

Искрено се надявам това да е един от основните фактори. Ние от БСП вече няколко години говорим за съставяне на експертен кабинет, който да не е обвързан с една или друга политическа партия, а в този кабинет да бъдат хора-професионалисти, които знаят какво трябва да се направи във всяка една област на обществения живот. И се радваме, че най-накрая нашите политически опоненти узряха за тази мисъл и започнаха да споделят нашите предложения в този аспект.

Биляна Иванова: Ще работя за децентрализацията на общинитеЗа вас лично кои са обществените каузи, за които бихте работили в 51-я парламент?

На първо място качеството на образованието. За мен начинът на финансиране посредством делегираните бюджети, а и не само за мен, за нашата коалиция от БСП “Обединена Левица”, не е добър. Принципът на класичката не е подходящ. Трябва да се обвързва финансирането на учебните заведения с постигнати резултати, с качеството на образованието, което се предлага във всяка една институция. Трябва също да се преразгледа начинът, по който се избират тези, които разработват учебните програми, и тези учебници и учебни програми да бъдат съобразени с психическото и интелектуално развитие на учениците. И съобразно това да се решава какво да се учи във всеки един клас. Защото без качествено образование няма качествено здравоопазване, няма качествено строителство на жилищни сгради, няма качествено саниране. Всичко отива надолу.

Вие засегнахте образованието, тъй като сте преподавател в Русенския университет. Но бихте ли посочили по една тема в още няколко сфери, по които ще работите за Русе? Здравеопазването например.

Трябва да се спре търговията със здраве. Не може лечебните заведения да бъдат търговски дружества и да се управляват на търговски принцип. Търговията има място, но то не е във здравеопазването.

Ще прескочим образованието, защото вече говорихте за него. Социалната политика?

В социалната политика предлагаме конкретни решения в различни направления. На първо място бих посочила увеличение на майчинството. Еднократна помощ за първо дете да е 5000 лева, второ и трето 7-10 хиляди. Говорим за работещи родители. Увеличаване на майчинството през втората година и изравняването му с минималната работна заплата, увеличение на вдовишките надбавки от 30 на 35 процента. Имаме и конкретни мерки, свързани с възможностите за полагане на труд от лица с трайни увреждания. Трябва да има и преизчисляване на пенсиите такова, каквото действително имат нужда хората, защото все още в момента в България за една и съща дейност хората, пенсионирани през различни периоди от време получават различна пенсия, което е категорично недопустимо.

За всичко това обаче трябва бизнес, който да плаща данъци и хора, работещи за този бизнес, които също да си плащат данъците. По отношение на бизнеса, коя е темата, която е важна за Вас?

По отношение на бизнеса, нашите акценти са към малките и средни предприятия, към семейните бизнеси, включително и в сферата на земеделието, семейни стопанства, развитие и подкрепа на животновътството, овощарството и всички отрасли, които може да се сетите. Да подпомагаме хората да могат да работят сами за себе си. Друго, което пропуснах да кажа по отношение на социалните политика и на здравеопазването е следното: Предлагаме ДДС върху лекарствата да бъде намалено на 9% и също така предлагаме подкрепа за младите семейства за построяване или закупване на техния първи дом.

Казахте за опасността пред бюджета за 2025 година, но все пак как ще убедите хората, че трябва да излязат да гласуват отново за седми път в последните три години?

Ако не искат да имаме и осми избори за последните три години, хората трябва да излязат да гласуват. Държавата това сме всички ние. Всички ние определяме пътя на нашето развитие и от нас зависи какво ще бъде то. Ако искаме една стабилна, сигурна, солидарна и справедлива държава, ние сме тези, които трябва да я изковем, независимо в какво се опитват да ни убедят хората, които нямат интерес гражданите да излязат да гласуват. Напук на всичко, нека всеки един от нас да излезе и да гласува, защото наистина има смисъл. Ако си дадем сметка колко хора казват : “От мен нищо не зависи” и си представим, че те отидат да гласуват, то рязко всичко ще започне да зависи от нас.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл. 

Купуването и продаването на гласове е престъпление!