Жените са понесли най-високата цена по отношение на работните си места по време на пандемията от Ковид-19. Най-засегнати са били секторите „Промишленост”, „Хотелиерство и ресторантьорство”, „Здравеопазване” и Социални грижи. Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на Дискусионен форум „Равнопоставеност на половете на работното място в условията на Ковид-19 пандемия".

Той отчете, че нивата на безработица у нас не са толкова тежки. По думите му намалението на заетостта през последните години е със 142 000 души, като безработицата сред мъжете е по-ниска, отколкото сред жените.

Димитров отчете и известно подобрение в заплащането  – през 2019 г. разликата във възнаграждението за една и съща позиция при мъжете и жените е била малко над 14%, в полза на мъжете. През 2020 г. разликата е под 13%.

Младежката безработица е нараснала рязко през последните няколко години. В края на 2021 г. 36 000 млади хора са останали без работа, с което коефициентът на безработица е достигнал 10%.

Пламен Димитров, президент на КНСБ, направи равносметката, според която най-засегнати от пандемията по отношение на безработицата са младите жени. От КНСБ предлагат въвеждането на отпуск по семейни причини.

Сред предложенията, изложени от Димитров е да се въведат клаузи от директивата  за прозрачно заплащане, сред които включване на синдикатите като фактор в борбата за правата на работниците, както и да не се допускат до обществени поръчки фирми с разлика в заплата повече от 5% на полов принцип.

Според представените данни близо 50 %от жените работят в отрасли със заплащане в диапазона от 900 до 1250 лева, което е с 25 % по-ниско от средното за страната. Заетостта на жените преобладава в две от трите най-ниско платени икономически дейности, при това с по-ниска работна заплата от тази на мъжете „Хотелиерство и ресторантьорство” и „Култура, спорт и развлечение”.

Росица Антова от Института за Социални и синдикални изследвания (ИССИ) на КНСБ представи стратегия на ЕК, в която са очертани предизвикателствата между равнопоставеността между мъжете и жените:

Всяка 3-та жена в ЕС е била жертва на насилие; половината европейци смятат, че мястото на жената е в дома; премахване на разликата – жените са ангажирани средно 22 часа с полагане на грижи за дома и семейството, а мъжете 9 часа; жените са по-малко представени в политиката и на отговорни постове – те са под 10% в управителните съвети на европейски дружества.

Виолета Иванова, зам.-директор на ИССИ на КНСБ открои разликата в заплащането на половете.

В началото на форума от КНСБ настояха за спешно изготвяне на план за трайно връщане в България на българската диаспора в Украйна. Президентът на Конфедерация на независимите синдикати у нас  Пламен Димитров припомни, че от две години настояват за национална програма за трайно заселване на бесарабските българи от Украйна и Молдова. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук