Във връзка с усложнената пожарна обстановка и интензивния валеж, придружен със силен вятър на 16-ти юли, в ОД на МВР - Плевен се проведе брифинг относно ситуацията, щетите, готовността и натовареността на екипите на ПБЗН-Плевен.

В срещата с представители на медиите участваха областният управител на област Плевен Николай Абрашев, директорът на РДПБЗН – Плевен комисар Станислав Атанасов и директорът на ОДМВР – Плевен старши комисар Живко Ламбов. Те представиха подробна информация за предприетите мерки за нормализиране на ситуацията в областта.


През изминалото денонощие екипи на РДПБЗН – Плевен са участвали в ликвидирането на безпрецедентен брой  произшествия – 68, от които 42 пожара.
Комисар Станислав Атанасов представи актуална информация за цялостното състояние към 6 часа днес. За времето от 6 часа на 16 юли до 6 часа днес – 17 юли, пожарната обстановка на територията на област Плевен беше усложнена. Цялата налична техника и всички екипи на РДПБЗН – Плевен бяха мобилизирани за потушаването на пожарите. Горяха сухи треви, отпадъци, храсти и нискостеблена растителност в землищата на селата Биволаре, Дисевица до гробищен парк, Борислав, Вълчитрън, Деков, Татари, Бресте, Горник, Девенци, Радомирци, Рупци, Санадиново, Муселиево, Изгрев, Асеновци, Трънчовица, Искър, Сомовит, Староселци, Славовица, Победа, Крушовица в посока село Садовец, край Плевен до „Табаковия язовир“ и в местността „Табакова чешма“,  както и край градовете Пордим, Червен бряг.

Сухи треви и отпадъци са горели в частни дворове в село Крушовица на улица „Елин Пелин“, в град Тръстеник на улица „Генерал Скобелев“, в град Червен бряг на улица „Шейново“ и зад болницата, в град Искър на улица „Коста Златарев“, в град Кнежа на улица „Върбица“, в село Крушовене на улица „Цар Самуил“.

В 18:20 часа беше съобщено за пожар в барака в село Гривица на улица „Дунавия“. Предполагаемата  причина за инцидента е небрежност при боравене с открит огън. Пожарът е тръгнал от запалени сухи треви. Изгорели са фургони и паянтови постройки.

В 17:48 часа служители от РС ПБЗН – Белене са погасили пожар в землището на село Татари. Пожарът се е разгърнал и е унищожил 68 дка широколистна гора. За локализирането на огъня помощ е оказано с две водоноски и два трактора, както и от 35 доброволеца.

Спасени са гора широколистна 25 дка, три сгради, 100 бали фураж и 30 кошера.

В 6:55 часа се е самозапалило кюспе в складово помещение на маслобойна в село Милковица. Изгорели са 500 кг слънчогледов експелер /кюспе/. Спасени са сгради, два тона кюспе, 1000 питейни напитки и хранителна стока. Екип на РС ПБЗН – Гулянци е погасил пламъците.
Комисар Атанасов подчерта, че съдействие за ликвидирането на пожарите и локализирането им е оказано от доброволчески формирования в областта. Към 11-те общини  в област Плевен са изградени 10 доброволчески групи. Тяхната дейност е основана на Наредби, а екипите са обучени, екипирани и застраховани. На високо професионално ниво са формированията в Гулянци, Белене, Долни Дъбник, Пордим и Кнежа. Те са попълнени с отговорни хора с квалификация, снабдени с автомобили и мотоагрегати. Те работят под ръководството на служители от районните пожарни служби. До 22 часа вчера всички пожари са били погасени, локализирани и ограничени, за да не могат да излизат от терена, където горят.

Ситуацията в областта беше усложнена и от силна буря снощи. В Оперативния център на регионалната дирекция са постъпили над 120 сигнала. Извършена е своевременна координация за взаимодействие между институциите в Плевен. Екипите на РДПБЗН – Плевен са извършили 24 технически дейности - отводняване на изби, сутерени и мазета, приземни етажи и помещения на обществени и частни сгради, разчистване на опасно надвиснали покриви и ламарини. Множество паднали дървета и клони са барикадирали главните улици и кръстовища. Отстранени са паднали дървета в областния град в ж.к „Дружба“, булевард „Георги Кочев“, на улиците „Морава“, „Дойран“, „Бъкстон“, „Хан Крум“, „Беласица“, „Генерал Колев“, „Копривщица“, „Георги Бенковски“, „Константин Величков“, „Катя Попова“, „Иван Вазов“. Отпушени са били шахти в центъра на Плевен. Обезопасени са били опасни предмети на покриви на булевард „Христо Ботев“ и на улица „Стара планина“ в Плевен. Паднали дървета са затиснали автомобили.

Критично е било и положението и в региона. Аварийни екипи са разчистили пътните платна на пътя между селата Българене и Стежерово и на второстепен път от град Кнежа за село Еница.
Силният вятър е скъсал електрически проводници и е предизвикал два пожара в село Търнене и село Крушовица.

В 18:38 часа служители на У ПБЗН - Сторгозия са изпратени за погасяване на пламъци в паянтова постройка. До пристигането на екипа фургонът е напълно изгорял. Спасени са сгради в близост.

В 18:50 часа е постъпил сигнал за пожар в необитаема къща в село Крушовене. Унищожени са покривна конструкция 150 кв.м.; домашно имущество и уреди. Екип на У ПБЗН - Долна Митрополия е локализирал огъня. 


Комисар Атанасов изказа благодарност на институциите в областта и обяви, че при овладяване на ситуацията съдействие беше оказано от Обрастния управител, Община Плевен, Областно пътно управление – Плевен и Електроразпределителните дружества.

Областният управител Николай Абрашев подчерта, че ще ангажира кметовете на населените места за активиране на доброволческите екипи в помощ на институциите при ликвидирането на пожарите. Ще изиска изготвяне на справка в края на сезона, за анализ на произшествията и нанесените материални и екологични щети. На най-пострадалите землища ще се окаже помощ при организиране на доброволчески акции по позалесяване, за преодоляване на екологични загуби в региона.


Директорът на ОДМВР – Плевен старши комисар Живко Ламбов благодари за професионалната и бърза реакция на огнеборците и апелира за добросъвестност и недопускане палене на огън на открито. Той подчерта отличната координация между институциите – областна администрация – Плевен, Община Плевен и МВР.

Старши комисар Живко Ламбов информира за подадените сигнали за паднали клони, запушени шахти, пострадалите автомобили, разчистването на тротоарите и улиците, като част от сигналите са препращани към община Плевен.

Отбеляза, че няма данни за пострадали хора, а щетите са само материални. През месец юни е образувано едно досъдебно производство за дейност по непредпазливост на жител от село Коиловци.
Комисар Атанасов апелира гражданите и кметовете на населените места, институциите и земеделските стопани за бдителност и ангажираност при дейностите на открито.

Остава в сила категоричната забрана за паленето на огън на открито. При установените нарушения се налагат парични глоби – от 50 лева до 500 лева на физически лица и от 200 лева до 2 000 лева на юридически лица.

Съставени са 8 акта за установени административни нарушения на земеделски производители при извършване на тяхната дейност по прибирането на реколтата. Всички пожари в областта са резултат от човешка дейност. Комисар Атанасов призова гражданите за съзнание и отговорност.