Без бедстващи хора ще посрещнат Коледа и Нова година наводнените карловски села. Всички населени места, които пострадаха от водното бедствие, са с възстановено водоподаване и електричество, няма хора без подслон, жителите разполагат и с така нужните дърва за отопление.  

Това обяви в Обзорната програма на Дарик радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов.

18 домакинства в Богдан, Каравелово и Слатина ще получат по 11 000 лева, осигурени от частна дарителска инициатива. Това са хора, чиито имоти са най-тежко пострадали – с напълно или тежко разрушени къщи и постройки, нуждаещи се от укрепване, и в момента живеят при близки, на квартири, фургони или в относително здрави части на дома си.

235 000 лв. от дарителската сметка и 478 електроуреда са разпределени от Общинския съвет на община Карлово на извънредно заседание за подпомагане на пострадалите при наводнението на 2 септември жители на карловските села. Още 1,  милиона лева от даренията са разплатени на пострадалите от наводненията.

До дни ще бъде довършен и временния мост над р. Татлъ дере в Каравелово.

Готов е и планът за всички възстановителни дейности в община Карлово през следващата година.

Заради транспортния проблем в региона – липса на превозвач, който да изпълнява междуградските маршрути, извозването на учениците до училище е организирано от общината. Кметът на Карлово и колегите му от Пещера, Брацигово и Петрич настояват да се промени досегашната практика на дофинансиране на автобусните превози и в бъдеще компенсациите от държавата да бъдат на километър пробег, а не да бъде обвързана с брой продадени абонаментни карти, както е досега.

На среща в транспортното министерство е предложено още нормативната уредба за вътрешноградски и междуградски превоз да бъде разделена.

„В сегашния й вид тя създава неравнопоставеност между градските и извънградските маршрути, тъй като извежда като критерий за дофинансиране броя на населението, а не изминатите километри“, обясни Кабаиванов. Обсъдена е и възможността да отпадне изискването достъп до субсидии за малки населени места да имат само селищата под 500 души от планински и гранични райони.