• На форума липсват ключови фигури като Байдън, Си и Фон дер Лайен
  • Тръмп вече се закани да "сондира, сондира, сондира"
  • 2024-та е най-горещата година в историята
  • Нивата на световните океани се покачват заплашително

Най-горещата година в историята е била 2024-та. С тази тревожна новина стартира Конференцията на ООН по въпросите за климата COP29 в столицата на Азербайджан Баку.

Форумът ще продължи 2 седмици, а в града ще пристигнат представители от над 200 държави. Освен по-високите градуси, отчетени през изминалата година, особено обезпокоително е нивото на покачването на световните океани и бързото топене на ледниците.

Без Байдън и Си Дзинпин на старта на най-големия климатичен форум COP29 в Баку

Снимка: Екоактивисти протестират на старта на форума в Баку, Getty Images

Президентът на COP29, Мухтар Бабаев, започна със силно послание: "Ние сме напът към разруха. Това вече не са бъдещи проблеми - климатичните промени са тук. Хората страдат, и имат нужда от много повече от съчувствие и молитви. Те се нуждаят от лидерство и действия. COP29 е моментът, в който трябва да намерим нов път за всички", подчерта Бабаев и призова страните да докажат ангажимента си към целите на Парижкото споразумение.

През 2015 г. във френската столица лидерите се ангажираха да ограничат покачването на температурите с 1,5 градуса по Целзий. Въпреки че през тази година средните температури са с 1,5 °C по-високи от прединдустриалната епоха, ООН твърди, че жизненоважната цел все още не е нарушена, тъй като тя се отнася до по-дългосрочни тенденции.

Отстъпващият президент на миналогодишната среща COP28, Султан Ал Джабер от OAE, също отправи призив към световните лидери.

"Нека действията говорят по-силно от думите и резултатите надминат реториката. Ние сме това, което правим, а не това, което казваме", напомни той, цитиран от Ройтерс.

дарик

Лидерите изразиха надежда, че COP29 ще даде нова насока в борбата с климатичните промени и ще създаде условия за по-устойчиво бъдеще, базирано на сътрудничество и действия.

Най-голямата и значима среща на върха по въпросите на климата стартира на фона на новината за новия президент на САЩ Доналд Тръмп. Той не само извади САЩ от Парижкото споразумение по време на първия си мандат, но и като част от предизборната си кампания обеща да засили сондажите за черно злато.

Друг негативен фактор пред целите на конференцията са двете водещи се войни в Украйна и Газа, които „дърпат“ от финансовите ресурси, предвидени от много страни за зелени проекти.

Форума тази година ще се проведе в отсъствието на трима ключови играчи - Джо Байдън, Урсула фон дер Лайен и Си Дзинпин.